1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Mia Milya’da eski mandraların ve Argi Mustaki’ye ait bahçenin araştırılması lazımdır...”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Baf Piskobusu’ndaki kazıda anti-tank mayını bulundu…

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıs’ın kuzeyinde ve güneyinde yürütmekte olduğu ve gerek 1963, gerekse 1974’te “kayıp” edilen Kıbrıslıtürkler’le Kıbrıslırumlar’dan geride kalanların aranmakta olduğu kazılara, yılbaşı tatili ardından devam edilirken, Baf Piskobusu’nda 1964 “kaybı” iki Kıbrıslıtürk’ten geride kalanların arandığı kazıda arkeologlar ve diğer çalışanlar büyük bir tehlike atlattı.

Baf Piskobusu’nda bir dere yatağında yürütülmekte olan kazılarda toprağın 15 santimetre kadar altında büyük bir anti-tank mayını kazılar esnasında ortaya çıkarken, kazı durduruldu ve kazı alanına derhal uzmanlar çağrıldı. Uzmanlar bu anti-tank mayınını inceledikten sonra patlattılar ve arkeologlar, şirocu ve diğer çalışanlara “ucuz atlattınız” dediler.

Kayıplar Komitesi kazı ekipleri zaman zaman patlamamış bombalara kazılar esnasında rastlıyorlar.  Biz de Baf Piskobusu’nda görev yapmakta olan arkeologlarımıza ve diğer çalışanlara “Çok geçmiş olsun” diyoruz.
Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıs’ın güneyinde Aradip-Larnaka yöresinde yürütmekte olduğu ve 63 “kaybı” bir Kıbrıslıtürk’ten geride kalanların aranmakta olduğu kuyu kazısı devam ederken, Kıbrıs’ın kuzeyinde de Ozanköy (Kazafana) yöresinde bir bina inşası esnasında açığa çıkan iki “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunduğu kazı da sürdürülüyor. Bölgedeki toprak elenerek, bölgede başka “kayıp şahsın” gömülü olup olmadığı araştırılıyor.

Geçitkale’de (Lefkonuk) bir kuyuda yürütülen kazı tamamlanırken, bir diğer ekip de Büyükkonuk’ta (Komikebir) ormanlık bir arazide bir veya iki “kayıp” şahsın gömülü olduğu söylenen bir alanda kazılarını sürdürüyor.
İki “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunduğu Şirinevler’de (Ayermola) kazılar sürdürülüyor ve insan kalıntıları bulunmaya devam ediyor.

Angastina’da (Aslanköy) üç “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunmuş olduğu kazı da genişletilerek sürdürülüyor.

Bir diğer ekip ise Taşkent’te (Vuno) Buffavento yolunda kazılarını sürdürüyor.

Bir başka kazı ekibi de Değirmenlik’te (Kitrea-Cirga) Başpınar’da (Kefaolvriso) kazı yürütüyor.

Tüm kazı ekiplerinde bulunan arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin, kazasız belasız kazılar diliyoruz” diyoruz.

Bu yazı toplam 1573 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar