1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Menevi sahillerinde insan kalıntıları…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Babam, Kıbrıslıtürkler’in Paralimni’ye getirilişini görmüştü…”

A+A-

 

Bir Kıbrıslırum okurumuz bizi arayarak şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:
“Yıllardır yazılarınızı okuyorum ve Kıbrıslılar için çok iyi bir iş yaptığınıza inanıyorum. Ancak şimdi arayabildim sizi…
Yıllardır evde konuştuğumuz bir konu vardı, o da babamın tanık olduğu korkunç bir olaydı Paralimni’de… Babam da, annem de bu olayı hep üzülerek anlatırlardı…
Babam, Kıbrıslıtürkler’in Paralimni’ye getirilişini görmüştü, bir görgü tanığıydı… O zamanlar çalıştığı yerde gece nöbetlerine girdiği için rastgele bu olaya tanık olmuştu… Babam yıllar önce öldü… Ben anneme hep sorardım, nereye gömmüş olabilirler kaçırıp Paralimni’ye getirdikleri Kıbrıslıtürkler’i diye… Annem de bana “Onları bulamazlar kızım, çok yüksek bir binanın altına gömdülerdi… Nerden bulacaklar?” derdi.
Geçen hafta POLİTİS gazetesinde bir Kıbrıslırum okurunuzun size, sizin de Kayıplar Komitesi’ne üç sene önce göstermiş olduğunuz kuyuda başlatılan kazılarda üç “kayıp” Kıbrıslıtürk’ün kalıntılarının bulunmuş olduğunu yazdınız, ben sizin bu yazınızı okuyunca içime bir rahatlama geldi… Umarım Paralimni’de “kayıp” edilmiş olan diğer Kıbrıslıtürkler’in kalıntıları da bulunur… Lütfen bu güzel çalışmalarınızı devam ettirin, bu yaptığınız hem Kıbrıslıtürkler, hem Kıbrıslırumlar için çok iyi bir şey…”

----------------------------------------------------------------------------


“Lapta’da 2004’te balıkçılara temizlik yaptırılmıştı…”

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:
“Lapta’da şu anda kazı yapılmakta olan askeri telli bölgenin tellenmesi sırasında benim yaşım küçüktü ama orada bir çırak olarak çalıştıydım… 1970’li yılların sonlarıydı sanırım, çok uzun zaman geçti diye tarihi hatırlamam… O dönem bu tellemede çalışırken büyüklerimden duyduğum burasının bir gömü yeri olduğu şeklindeydi… “Burada insanlar gömülüdür” diye konuşurlardı o telleme esnasında. Açıkta kemik falan görmedim… Yıllar sonra Kayıplar Komitesi’nin bu alanda kazı başlattığını sizin yazınızdan okuyunca sizi aramaya karar verdim. Benim duyduğum 2004-2005 yıllarında bu alanda bazı balıkçılara “temizlik” yaptırıldığıydı… O dönem bu alanda çalışan …….. adlı kişi ve beraberindeki 4-5 kişiye bu alanda “temizlik” yaptırılarak toparlanan insan kemiklerinin torbalara doldurulduğu ve bunların daha sonra açık denize atıldığı şeklindeydi… Bu konuyu lütfen araştırınız…”
Bu okurumuza paylaştığı bu bilgilerden ötürü teşekkür ederiz. Konuyla ilgili olarak daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımı isimli veya isimsiz olarak 9542 853 8436 numaralı telefondan beni veya 22 83607 numaralı telefondan Kayıplar Komitesi yetkilisi Mine Balman’ı aramaya davet ediyorum.

Foto:TAK

Bu yazı toplam 1740 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar