1. YAZARLAR

  2. Cenk Mutluyakalı

  3. GECE 'AY'DIR !..
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Ayyorgi’de yeni kazılara başladık…”

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslırum Üyesi Nestoras Nestoros dün Kıbrıslırum Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Girne bölgesinde Ayyorgi’de “kayıplar”ın bulunması için yeni kazılara başlandığını duyurdu.

Nestoras Nestoros, Arjantin’den gelen bir ekibin bir radarla yaptıkları çalışmalar sonucunda, Ayyorgi’deki yerin kazılmaya başlandığını anlattı.

Eylül ayında adamıza gelerek Kayıplar Komitesi yetkilileriyle birlikte Kıbrıs’ın kuzeyinde dokuz ayrı noktayı radarla tarayan Arjantinli ekibin, bu dokuz yerin sekizinin “olası gömü yeri olabileceği” yönünde bilgi verdiklerini anlatan Nestoras Nestoros, bu çalışmanın Arjantin Adli Antropoloji Ekibi EAAF tarafından yürütülmüş olduğuna dikkati çekti.

Kayıplar Komitesi Kıbrıslırum üyesi Nestoras Nestoros, bu radarın taranan bölgede toprak altında “kuşkulu” görülebilecek noktalara işaret ettiğini, kaydedilen bilgiler doğrultusunda Arjantinli bilim insanlarının sekiz noktada kazı yapılabileceği sonucuna vardıklarını ifade etti. Yapılan çalışmalar sonucunda kazılacak alanın genişliğinin daraltıldığına dikkat çeken Nestoros, dün Ayyorgi’de (Karaoğlanoğlu) başlatılan kazının yanı sıra Girne’de Botanik Bahçesi’nde, Trikomo’da (Yeni İskele) ve Gönyeli’de de bazı kazıların yapılacağını söyledi.
Ayyorgi’de kazı başlatılan alanı, yıllar önce bir okurumuzun tanıklığı sonucu Kayıplar Komitesi’ne göstermiştik.

Aynı şekilde Trikomo’da da (Yeni İskele) bazı olası gömü yerlerini okurlarımızın verdiği bilgiler doğrultusunda Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiştik.

Kayıplar Komitesi Kıbrıslırum Üyesi Nestoras Nestoros, “Arjantinli bilim insanları bir rapor hazırlayarak taramış oldukları bölgelerde hangi bölgelerin ne kadar genişlikte kazılması gerektiği üstüne tavsiyede bulundular. Biz de daha spesifik noktalar işaret ettik ve kazılacak alanın genişliğini daralttık” dedi.

Nestoras Nestoros, Kayıplar Komitesi’nin Arjantinli ekibin yalnızca seyahat ve Kıbrıs’ta kalış masraflarını karşılamış olduklarını da söyledi.

 

(Kıbrıs Haber Ajansı’ndan derledik – 16.11.2015)

---------------------------------------------------------------------------------

ABD’den Kayıplar Komitesi’ne bağış…

Lefkoşa, 16 Kasım 2015 (T.A.K): Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kıbrıs Kayıp Şahıslar Komitesi çalışmaları için 60 Bin Dolar yardımda bulundu.
Kayıp Şahıslar Komitesi’nden (CMP) yapılan yazılı açıklamada ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi Kathleen A. Doherty’nin bugün Kayıp Şahıslar Komitesi Antropoloji Laboratuvarı’nı ziyaret ettiği belirtildi.

10 YILDA 501 BİN EURO
Kayıp Şahıslar Komitesi yapılan bağış için Büyükelçi Doherty’ye teşekkür ederken, Amerika’nın son 10 yıl içinde komiteye yaptığı bağış miktarının 501 bin 750 Euro’yu bulduğu ifade edildi.
Açıklamada bugüne kadar kazı çalışmalarında 614 kişinin kalıntılarının bulunduğu ve kimliklendirilip, cenaze işlemleri için ailelere teslim edildiği de kaydedildi.

(TAK Ajansı Haber Bülteni’nden – 16.11.2015)

Bu yazı toplam 1685 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar