1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Ayrıcalık mı!
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Ayrıcalık mı!

A+A-


Birkaç gün önce Kıbrıs’ın güneyinde yakılan Türk bayrağı olayını protesto etmek için Ülkü Ocakları bir yürüyüş yaptılar.
Yürüyüş yapmak hakları, bir şeyleri protesto etmek herkesin hakkı ancak bu yürüyüş düzenlenirken o alanda hiç mi polis yoktu diye merak ettim. Çünkü yürüyüşçülerin arasından arabasıyla geçmeye çalışan kadın sürücü Ülkü ocakları üyelerinin hışmına uğramış. Ertesi gün gazetelere yansıyan haberlerde kapanan yoldan geçmeye çalışan ve klakson çalan kadın sürücü ülkücülerin saldırısına uğramış, arabanın arka camı paramparça olurken arka koltukta oturan küçük yaşlardaki oğlu korku içinde kalmış. Yaralanma olmamış ama o da olabilirmiş ancak olayın ilginçliği şurda; Böyle bir yürüyüş düzenlenmiş ve saldırıya uğrayan kadın saldırıdan sonra eşini aramış, eşi 15 dakika kadar sonra olay yerine gelebilmiş, polis de arkasından gelmiş.
Nasıl yani; Barış yürüyüş yapılırken, sendikalar hak arayış yürüyüşleri yaparken ortalık polis kaynarken, ülkü ocaklarının yürüyüşünde bir polis dahi olmaması ilginç! Olay yerine, yürüyüş alanına polis 20 dakika sonra geliyor.
Ülkü Ocaklarına karşı güvenlik güçlerinin bir ayrıcalığı mı var yoksa!..


***

Karpaz ve kaçak yapılar

Karpaz’daki kaçak yapılar Çevre Platformu’nun uyarılarıyla Turizm Bakanlığı tarafından da tesbit edilmiş, yıkılması kararı almış ama kendi yıkım ekipleri olmadığı için İçişleri Bakanlığı, İskele Kaymakamlığı’ndan rica edilmiş. Ancak İçişleri Bakanlığı mı oyalıyor, yoksa İskele Kaymakamlığı mı yıktırmıyor veya yıkmıyor belli değil. Kaçak yapılar hala orada duruyor.
“Sin da gulle geçsin” diye mi oyalanıyor, yoksa kaçak yapıların sahipleri oy potansiyeli de ondan mı, yoksa bölge halkının temsilcisi! Büyükelçilik mi engelliyor!
Nedeni ne olursa olsun, kaçak yapılar orada duruyor ve ilgili bakanlığın da ‘yıkılsın’ kararının uygulanması bekleniyor. 


***
 

Kısa Film yarışması

Bir de bu köşeden yazmak istedim; Yeşil Barış Hareketi olarak kısa film yarışması düzenledik. Limasol Türk Kooperatif Bankası bu etkinlikte paydaşımız oldu. Amacımız bu kısa film yarışmasını gelenekselleştirme… Bir çevre örgütü olduğumuza göre tabii ki filmlerimizin konusu da ‘çevre’ olacak. 10 Mayıs tarihine kadar filmlerin son gönderme tarihi olurken bu etkinliğimizde Ramadan Cemil İşletmeleri, Eziç, MTS Tur, Dome Otel ve Te Medya ayrıca destek veriyorlar.
Filmler gelmeye başladı. Yaş, ülke fark etmez. Katılım koşullarını yerine getiren herkes bu yarışmaya katılabilir. Çevre örgütleri olarak bizim belki veremediğimiz mesajları, filmlerinizle çarpıcı bir şekilde vererek bizlere yardımcı olabilirsiniz. Başarılı olan filmleriniz ödüllendirilirken başarıları başka alanlara da gidebilecektir. Başarı sadece bu yarışmada kalmayacak.
Katılım şartlarıyla ilgili bilgileri ve katılım formunu da aşağıdaki adreslerden indirebilirsiniz.
http://www.facebook.com/groups/51585678216/files
www.yesilbaris.eu

Bu yazı toplam 1746 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar