1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Ayirini, Haspolat ve Alaniçi’nde yeni kazılar...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Ayirini, Haspolat ve Alaniçi’nde yeni kazılar...

A+A-

 

Kayıplar Komitesi’nin adamızın güneyinde ve kuzeyinde yürütmekte olduğu, “kayıp” Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar’dan geride kalanların aranmakta olduğu kazılar kesintisiz biçimde devam ediyor.
Kayıplar Komitesi geçtiğimiz günlerde Ayirini’de (Akdeniz), Haspolat’ta (Mia Milya) ve Alaniçi’nde (Piperisterona) yeni kazılar başlattı.
Ayirini’de (Akdeniz) başlatılan kazıda bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar aranıyor.
Deniz sahilinde bulunan bu olası gömü yeriyle ilgili olarak bir Kıbrıslırum şahit, bir görgü tanığı olarak iki “kayıp” Kıbrıslıtürk’ün bu alana gömülmüş olduğu bilgisini vermişti.
Haspolat’ta (Mia Milya) yeni bir kazıya başlanırken, Alaniçi’nde de (Piperisterona) bir kuyuda “kayıp” bir şahıstan geride kalanlar aranıyor.
İskele’de (Trikomo) devam etmekte olan kazıda bir “kayıp” şahıstan geride kalanlar bulunmaya başlanırken, Vadili’de de yıllar önce Kayıplar Komitesi’ne bir okurumuzun verdiği bilgi doğrultusunda göstermiş olduğumuz kuyuda da kazı çalışmaları devam ediyor. Kuyuya rampa yapılırken, bu kuyuda da iki “kayıp” Kıbrıslırum’un gömülmüş olduğu sanılıyor.
Kayıplar Komitesi’nin yürüttüğü bir diğer kazı Zeytinlik’te (Templos) devam ederken, Masari’de (Şahinler) bir okurumuzun göstermiş olduğu alanda da kazılar sürüyor. Okurumuzun bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiş olduğu alanda toplam altı “kayıp” şahıstan geride kalanlar bulundu ancak bu alana başka “kayıplar”ın da gömülmüş olabileceği sanılıyor. Okurumuzun görgü tanıklığına göre, bu alana 5-6 yaşlarında bir de “kayıp” çocuk gömülmüş.
Öte yandan geçtiğimiz günlerde İpsillat’ta (Sütlüce) bir kuyuda yürütülen kazıda bir “kayıp” şahsa ait bir kafatası bulundu. Sözkonusu kafatasının civar köylerden birisinde öldürülmüş ve “kayıp” edilmiş yaşlı bir Kıbrıslırum’a ait olabileceği yönünde çeşitli söylentiler bulunuyor. Sözkonusu Kıbrıslırum’un olası gömü yerini, bir okurumuzla birlikte Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiştik. Bu kuyuda da kazılar yapıldıktan sonra, sözkonusu kafatasının bu “kayıp” şahsa ait olup olmadığı anlaşılacak.
Kıbrıs’ın güneyinde ise Lefkoşa’da Engomi-Makedonitissa bölgesinde, Koççinodrimitya’da ve Palyomedoho’da 1963-64 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların aranmakta olduğu kazılar devam ediyor.
Kayıplar Komitesi kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1736 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar