1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Ayermola’da iki “kayıp”tan geride kalanlara ulaşıldı…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Ayermola’da iki “kayıp”tan geride kalanlara ulaşıldı…

A+A-

 

Kayıplar Komitesi’nin “kayıplar”dan geride kalanların bulunması için yürüttüğü kazılar devam ederken, Ayermola’da (Şirinevler) iki “kayıp”tan geride kalanlara ulaşıldığı öğrenildi.
1974’te savaş sırasında geri çekilirken bir grup Kıbrıslırum’un bu bölgede çatışmaya girdikleri, çatışmada öldürüldükten sonra bir tarlaya gömüldükleri yönünde söylentiler bulunuyor. Bu grubun 6 veya 7 kişilik bir grup olduğu yönünde bilgiler de var. Kayıplar Komitesi kazı ekibi, deneyimli arkeolog Demet Karşılı’nın ekip liderliğinde bu tarlada yürütmekte oldukları kazılarda iki “kayıp”tan geride kalanlara ulaştılar. Tarladaki kazının devam etmesi bekleniyor.
Vadili’de bir okurumuzun gösterdiği ve kazılar sonucu bir “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunduğu kuyunun kapatma çalışmaları ise yavaş yavaş sona eriyor. 35 metre derinliğindeki kuyudaki kazılar son derece tehlikeli olmuştu ve kapatma çalışmaları da tehlike nedeniyle büyük bir titizlikle yürütülüyor. Vadili’de öldürülüp “kayıp” edilen ikinci şahısla ilgili ise henüz herhangi bir ize rastlanmadı.
Sazlıköy’de (Livadya) bir diğer kazı ekibi bir tarla kazısını sürdürürken, Aslanköy’de bir okurumuzun ve daha sonra da bir şahidin gösterdiği alanda kazılar devam ediyor. Aslanköy’de (Angastina) sekiz kişilik “kayıp” bir grup aranıyor. Okurumuz, bir harnıp ağacının altına sekiz kişilik bir grubun gömüldüğünü gören fakat şu anda hayatta olmayan çoban bir akrabasının kendisine anlattıklarını aktararak, bölgeyi bize göstermiş, biz de Kayıplar Komitesi yetkililerine bu alanı göstermiştik.
Aslanköy’de (Angastina) bu bölgede bulunan bazı çukurların kazılmasına devam edilecek. Okurumuzun ifadesine göre yedi-sekiz kişilik bir grup bu bölgede bir harnıp ağacının altına gömülmüş fakat doğru düzgün bir gömü yapılmadığı için, okurumuzun akrabası bir çoban, hayvanlarını otlatırken, bu gömü alanını görmüştü.
Bir başka okurumuzun göstermiş olduğu Kermiya bölgesindeki toplu mezar kazısı da tamamlanmak üzere. Bu alanda da sekiz “kayıp”tan geride kalanlar bulundu. Okurumuz genç bir çocukken bu alandaki bu gömü yerini görmüş, bazı insan kemiklerini “hatıra” olarak almış, “kayıplar” süreci başlayınca bu insan kemiklerini Kayıplar Komitesi’ne vermek üzere bize vermiş, biz de aynı gün bu kemikleri komite yetkililerine teslim etmiştik. Bu alanı bize ve Kayıplar Komitesi’ne gösteren okurumuzun verdiği bu bilgi sayesinde şimdi bu toplu mezarda toplam sekiz “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmış bulunuyor. Okurumuza bu insani duyarlılığı nedeniyle sonsuz teşekkürler diyoruz.
Kıbrıs’ın güneyinde ise Koççinodrimitya’daki sıra kuyulardaki kazılar devam ediyor. Koççinodrimitya’da yapılan iki kuyu kazısında toplam yedi “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlar bulunmuştu, bunlar 1963-64 “kaybı” Kıbrıslıtürkler. Koççinodrimitya’da bir okurumuzun yıllar önce bize gösterdiği bu alanda toplam 30 civarında “sıra-kuyu” bulunuyor. Bu Kıbrıslırum okurumuz, bu kuyulara kimlerin gömülmüş olabileceği hakkındaki bilgilerini de bizimle paylaşmış, biz de yıllar önce okurumuzun anlattıklarını ve Koççinodrimitya’da kendi yürüttüğümüz araştırmaları bu sayfalarda yayımlamıştık. Bu Kıbrıslırum okurumuza da sonsuz teşekkürler…
Kıbrıs’ın güneyindeki ikinci kazı ise yine “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların aranmakta olduğu Latça’da devam eden kazı…
Tüm kazı ekiplerindeki arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “kolay gelsin” diyoruz…

***


“Bulunamayan kayıp çocuk Yorgacis değil Hristakis Englezu’dur…”

Çok değerli okurlarımızdan Zeka Hoşgör, geçtiğimiz günlerde bizi arayarak Englezu ailesine ilişkin kaleme aldığımız geçen hafta yayımlanmış bir yazımıza önemli bir düzeltme yaptı. Zeka Hoşgör, Afanya’da bir toplu mezarda bulunan Aşşalı (Paşaköy) Englezu ailesinden “kayıp” olan çocuğun 11 yaşındaki Yorgacis Englezu değil, 14 yaşındaki Hristakis Englezu olduğunu belirtti.
Englezu ailesinden 50 yaşındaki Yorgos Englezu, 23 yaşındaki oğlu Nikos, 18 yaşındaki oğlu Yannakis ve 16 yaşındaki oğlu Andonakis, güveyisi 28 yaşındaki Artemis Frangopulos, Yorgos Englezu’nun kardeşi oğlu henüz 11 yaşındaki Yorgacis Englezu… Bu toplu mezardan çıkarılan altı Aşşalı Kıbrıslırum “kayıp” bunlar… Aynı toplu mezardan iki de Değirmenlikli (Kitrea) “kayıp”tan geride kalanlar bulunmuştu – bir baba ve oğluydu onlar da… Henüz 16 yaşındaki Andreas Zahariadis ile babası Kostas Zahariadis…  Toplu mezardan çıkmayan ve hala “kayıp” olan, Englezular’ın evinde vurulmuş olan ve yaralı olarak olduğu yerde bırakılan 14 yaşındaki Hristakis Englezu…
Zeka Hoşgör bizi ayrıca küçük Hristakis’in dayısıyla da temasa geçirdi.
Değerli okurumuz Zeka Hoşgör’e yazımızda yaptığı bu önemli düzeltme için çok teşekkür ederiz.

Bu yazı toplam 1716 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar