1. YAZARLAR

  2. Ünal Fındık

  3. Yine aynı film
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Avcılar avcılara karşı!

A+A-

 

Keklik ve turaç’ın avlanmasının en azından bundan sonraki av günlerinde yasaklanması önerilmiş ama avcılar bunu reddetmiş.
Öneriyi Merkezi Av Komisyonu yapmış sanırım ve bunun kararının Avcılık Federasyonu tarafından verilmesi istenmiş.
Bunu anlamak mümkün değil. Bunun kararının avcılara bırakılması ve avcıların “bunları vurmayalım” şeklinde bir karar üretmesi çok zor.
Merkezi Av Komisyonunun oluşum yapısına baktığımızda Avcılık Federasyonu’ndan dört kişi, başkanı Başbakanlık Müsteşarı, Maliye, Tarım ve Çevre Bakanlıkları’ndan da birer kişi… Zaten Başbakanlık Müsteşarı Hasan Alicik de avcı… Diğer bakanlık temsilcileri kimlerdir, avcı mıdırlar bilmiyorum ama böyle bir komisyondan av hayvanlarını koruyan karar çıkması çok zor zaten…
Üstelik bu komisyon av bölgelerini, günlerini ve hangi hayvanların vurulacağı kararını da verirken…  
Bir ilginçlik ise; keklik ve turaç’ın vurulmasının yasaklanmasını isteyen KKTC Av Malzemeleri İmal, İthal ve Satıcıları Birliği’nin olması… Bu talepten dolayı teşekkür etmek gerekiyor. Gazetelere ilan verip bu taleplerini duyuran Birlik’e teşekkürü o günlerde yapmak isterdim ama fırsat bulamadım.
Daha fazla kuş vurmak için daha fazla malzemeye ihtiyacı olan avcıların Birlik üyelerinden daha fazla alışveriş yapmaları anlamına gelirken söz konusu Birliğin böyle bir talepte bulunması enteresan geldi.

***

Merkezi Av Komisyonu Başkanı, Başbakanlık Müsteşarı Hasan Alicik’in bir tv kanalındaki açıklamalarını duyunca da yazmak istedim.
Alicik, ülkemizde ilk kez bu yıl av hayvanları popülasyonunun çok düştüğünü belirtmiş ve Malzeme Satıcıları Birliğinin önerisini Avcılık Federasyonu’na götürmüş.
Ancak öte yandan Değirmenlik Avcılık, Atıcılık Birliği’nin de Merkezi Av Komisyonu’na keklik ve turaç’ın avlanmasının yasaklanması talebine destek vererek öneri götürmesine rağmen Federasyon “hayır vuracağız” demiş.
Av Komisyonu, eğer avcılığın sürdürülebilir olmasını isterse Bakanlar Kurulu’ndan en azından keklik ve turaç için ‘vurulma yasağı’ aldırabilir, Avcılık Federasyonu’nun kararını beklemez.

***

23 Ekim günü köşemde şunları sormuştum;
“Büyük av sezonu açılırken konunun uzmanlarından görüş alındı mı?
Bu hayvanların üreme mevsimleri soruldu mu?
Av açılmadan ülkemizde bulunan ve vurulacak hayvanların sayıları konusunda elde bir veri var mı?
Yoksa, “mevsimi geldi, avcılar bekliyor, açalım da rahatlayalım” kararı mı alındı yine!”
Şimdi Merkezi Av Komisyonu diyor ki; “ilk kez bu yıl av hayvanı popülasyonu bu kadar düştü.”
Şimdi sorulmaz mı yine?
Madem ki biliyordunuz 10 günlük avı neden açtınız. Veya bilmiyorduysanız neden önceden çalışma yapmadınız, Komisyon’daki üyelerin görevi nedir?
Avcıların vermeyecekleri “vurmayalım” kararını neden bekliyorsunuz?
Av hayvanlarını korumak istiyorsanız yasaklayın bitsin.

Bu yazı toplam 1724 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar