1. YAZARLAR

  2. Sami Özuslu

  3. KABUL EDİLEMEZ
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Ateş başında zivaniya!

A+A-


ABD yeni başkanını seçti ve dünyada artan ırkçılığa ABD seçmeni de sahip çıktı! Cumhuriyetçi Donald Trump kazanırken, skandal açıklamaları, “sınıra duvar çekeceğim” gibi söylemleri, yabancı ve islamofobi yaklaşımlarına ABD seçmeni oy verdi.

Demokrat Hillary Clinton, kadın olması dışında yeni söylemler geliştirmedi, farklı mesajlar vermedi, geleneği sürdürdü ve seçilmesi halinde eskiyi devam ettireceği izlenimini verdi.

Oysa ABD seçmeni yeni şeyler istiyordu… Bu ‘yeni’, ırkçılık, yabancı düşmanlığı olsa bile… Trump’ın skandal açıklamaları dahil, kadına hakaret edişi, popülist yaklaşımları seçmene yeni ve farklı geldi! Gerçi Amerika’da halkın neredeyse hepsi başka ülkelerden gelip oraya yerleşen ve şu veya bu kökenli Amerikalı olsa da son yıllarda dünyada artan ırkçılık nedeniyle başka insanlara sabır göstermek, içine almak istemedi.

Yeni yılda Donald Trump, Obama’nın boşalttığı Beyaz Saray’a oturacak… Artık ABD’nin ve tabii ki dünyanın birinci en büyük gücü olarak dünyanın lideri!, oy verme gününden önce alay edilen, gülünen, esprili yaklaşılan ve söylemlerinden dolayı da korkulan Trump olacak.

Koltuğa oturduktan sonra Trump adaylık sürecindeki Trump olmayacak. Zaten seçim zaferi konuşmasını yaparken de bundan sonrası için ılımlı olacağı mesajı verdi. Trump ve ekibi iyi analiz ettikleri ABD seçmeninden nasıl oy alacaklarını bildiler, seçimi kazandılar ama bundan sonrası için Trump’ın Meksika sınırına duvar çekmesini kimse beklememeli. O söylemler seçim gününe kadardı. Ha o duvar olursa, Müslümanlar ülkeden atılırsa o zaman durum çok kötü ama zannetmiyorum.

ABD’de çoğu kimsenin beklemediği oldu, anketler yanıldı ama İsviçre Mont Pelerin’den bizi yanıltmayacak, çöktürmeyecek, per perişan ettirmeyecek bir sonuç bekliyoruz. Dün konuşulan ve bugün konuşulmaya devam edilecek toprak konusundaki kriterlerden sonra eğer uzlaşı olursa yarın güvenlik ve garantiler konusuna geçilecek ve 5’li konferans tarihi belirlenmeye çalışılacak. Tarih belirlenirse kriterlerde uzlaşılan toprakta da ayrıntılara geçilebilecek.

Hep “olursa, anlaşılırsa” diyoruz ama bu ‘sa’ların sonuçlarının ne olduğunu anlamak için de zaman uzak değil. Yarına anlamış olacağız bizim belirsiz olarak, iyi sonuçlar beklentisiyle yazdığımız zirvenin sonucunu… Mustafa Akıncı’nın Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ’ın paylaştığı fotoğrafta gördüğünüz gibi umarım yarından sonra da böyle ateş başında birlikte oturur, birlikte ısınır, şarabımızı birlikte içeriz. Gerçi fotoğrafta içki falan da göremiyorum, vardı da fotoğraf çekilecek diye mi kaldırdılar yoksa tedbirli davranıp oyuna gelmemek! için içmiyorlar mı bilemiyorum ama uzlaşının sonunda bol bol zivaniya içilir artık!..

Bu ülkenin, bu toprakların güzel bir habere o kadar ihtiyacı var ki…

 

Bu yazı toplam 1343 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar