1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Aşşa’daki olası toplu mezar için girişim…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Aşşa’daki olası toplu mezar için girişim…

A+A-

Lefkoşa, 26 Şubat 16 (T.A.K): Kayıp Şahıslar Komitesi’ndeki Kıbrıslırum üye Nestoras Nestoros’un, dün yapılan Kayıp Şahıslar Komitesi toplantısı çerçevesinde, kayıp kemiklerinin taşındığı belirtilen noktaya ilişkin bilgiler kapsamında, belgeler sunduğu belirtildi.

Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, Kayıp Şahıslar Komitesi’ndeki Kıbrıslırum üye Nestoras Nestoros’un, konuyla ilgili yaptığı açıklamalara ve diğer haberlere yer verdiler.

Gazete Nestoros’un, dün yapılan Kayıp Şahıslar Komitesi toplantısında, resmen, “Politis” gazetesi aracılığıyla verilen bilgiler ve kayıplara ait kemik kalıntıların taşındığı noktayla alakalı, ilgili belgeleri sunduğunu yazdı.
Habere göre Nestoros yaptığı açıklamada, Kıbrıslırum tarafının, kazıların ileriye götürülmesi için konunun Kıbrıslıtürk tarafınca, on gün içerisinde netleştirilmesini talep ettiğini belirtti.

Konunun, insani açıdan ele alınmasının ve söz konusu noktanın, askeri bölgede bulunduğu tespit edilse bile, kazıların en kısa zamanda başlamasının beklendiğini yazan gazete, Kayıp Şahıslar Komitesi’ne dün sunulan, kayıp kemiklerinin taşındığı noktaya ilişkin bilgilerin ardından, süreç gereği, Kıbrıslıtürk tarafınca bir değerlendirme-araştırmanın yapılacağını, bölgenin eski haritalarının sunmasıyla da Kıbrıslırum tarafının hazırlık yapacağını belirtti.

Gazeteye göre, Nestoros, Kıbrıslıtürk temsilcinin konunun incelenmesi için zaman istediğini söyledi.

“AŞŞA (PAŞAKÖY) KÖKENLİ KIBRISLIRUMLAR ARAŞTIRMA İSTİYOR”

Alithia gazetesi aynı haberinin içerisinde, Aşşa (Paşaköy) Muhtarı  Yeorgios Yoannu’nun imzasını taşıyan Aşşa (Paşaköy) Kayıp Yakınları Komitesi’nin dün yapmış olduğu açıklamaya yer verdi.
Habere göre “Aşşa” (Paşaköy) Kayıp Yakınları Komitesi, açıklamasında, toplu mezar bulunduğunun teyit edilmesine yönelik araştırmaların/kazıların başlaması için ekipleri görevlendirmesi yönünde Kayıp Şahıslar Komitesi’ne çağrıda bulundu.
Komite açıklamasında araştırmaların sonuç vermesi durumunda kimlik tespitlerinin de gecikmeksizin yapılmasını istedi.

KIBRISLIRUM YÖNETİMİ’NDEN “MUHTIRA”

Alithia gazetesi ayrıca Kıbrıslırum Yönetimi’nin, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne yönelik kayıplarla ilgili Türk belgesini “hayal kırıklığı yaratan ve yetersiz” olarak nitelendirdi.
Kıbrıslırum Yönetimi’ne ait bu ifadelerin, gelecek ay, “kayıplar” konusunun ele alınacağı Strazburg’taki Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısı ışığında, Komite’ye gönderdiği 24 Şubat tarihindeki “muhtırada” yer aldığını belirten gazete, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne yönelik Türk belgesinde ise Güney Kıbrıs’taki askeri bölgelerdeki Kıbrıslıtürk “kayıplar”ın belirlenmesi için araştırma yapılması gerekliliğinden bahsedildiğini yazdı.

Fileleftheros gazetesi ise, konuya ilişkin aynı haberinde, Kıbrıslırum Yönetimi’nin, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne gönderdiği belgede, Türkiye’yi, “1974 yılı sırasında öldürülen Kıbrıslıların kemiklerinin taşınmasıyla, bir savaş suçu bulgularını örtbas etme çabasıyla” suçladığını belirtti.
Askeri bölgelere ulaşılmasının, askeri arşivlerden bilgiler sağlanmasıyla ilişkilendirilmesi ve araştırmaların genişletilmesi gerektiğini vurgulayan Kıbrıslırum Yönetimi, belgenin bir başka noktasında, Türkiye’nin askeri bölgelere ulaşılmasına ilişkin açıklamasının tatmin edici olarak nitelendirilmesinin mümkün olmadığını, bu bölgelerde 130 kadar kişiye ait kemik kalıntısının gömülü olduğunun tahmin edildiğini belirtti.
Kıbrıslırum Yönetimi, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin 34 askeri bölgeye ulaşmayı talep ettiğini, ancak bu hızla, kazı çalışmalarının tamamlanması için en az dört yıla daha gereksinim olacağını belirtti.

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 26.2.2016)

-------------------------------------------------------------


***  Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üyesi Gülden Plümer Küçük:

“Kayıplarla ilgili yeni iddiaları araştırıyoruz…”

Lefkoşa, 26 Şubat 2016 (T.A.K.): Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslıtürk üyesi Gülden Plümer Küçük, Rum tarafının Paşaköy’deki (Aşşa) kayıplarla ilgili yeni bilginin dün komitede görüşüldüğünü söyledi.

Kayıp Şahıslar Komitesi araştırma ekibine gerekli bilginin verildiğini kaydeden Küçük, olası gelişmelerin ilerleyen günlerde kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti.

TAK muhabirinin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Gülden Plümer Küçük, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin dünkü toplantısında, bir Kıbrıslı Türk’ün Paşaköy (Aşşa) kayıplarıyla ilgili Rum basınında yer alan iddialarının Rum üye tarafından komitenin bilgisine getirildiğini söyledi.

Küçük, “Rum tarafı dün bilgiyi bizimle paylaştı. Her zaman olduğu gibi araştırma ekibimize gerekli bilgiyi verdik. Gelişmeler açıklanacak” dedi.

Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Politis gazetesi, bir süreden beridir devam eden ve bir Kıbrıslıtürk’ün görgü tanıklığına dayandırdığı yayınlarında, Paşaköy (Aşşa) yakınlarında çok sayıda “kayıp” Kıbrıslırum’un gömülü bulunduğu toplu bir mezar olduğunu iddia ediyor.

(TAK Ajansı Haber Bülteni’nden – 26.2.2016)

Bu yazı toplam 1661 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar