1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Anket, sonuç ve şimdiden sonra…
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Anket, sonuç ve şimdiden sonra…

A+A-

Seçimin galibi Kadri Fellahoğlu ve CTP-BG.

Dolaylı değil, direkt olarak da Lefkoşalı…
Tabii ki şimdi yapılacak icraatlar bu galibiyetin güçlendirilmesini sağlayacaktır. Diğer seçimlere kadar 14 ay var. Bu süre içinde yapılacak işler, gösterilecek gayret, iyi niyet 14 ayın sonunda yine meyvesini verecektir.
***
Şimdi KADEM anketleri sorgulanıyor. Çünkü bir süre önce verilen anket sonucunda DP Adayı Mustafa Arabacıoğlu’nun önde, bir-iki puan arkasında CTP-BG Adayı Kadri Fellahoğlu, önemli bir farkla da UBP Adayı Hasan Sertoğlu’nun üçüncü sırada olduğu görülüyordu.
Ancak seçim sonucunda bu tahminler hiç tutmadı. Elbette ki anketin yayınlandığı günden seçim gününe kadar rakamların değişmesi beklenebilir ama değişebilecek rakamlara göre Fellahoğlu’nun birkaç puan önde bitirmesi beklenebilirken 9 puan önde seçimi kazanması, önde görülen Arabacıoğlu’nun farklı üçüncü gelmesi ve Sertoğlu’nun da beklentinin aksine ikinci sırada çıkması, hem de çok farklı rakamlarla olması anketin güvenirliğini sarstı.
Öte yandan seçim sonucu KADEM’in partiler bazında açıkladığı oy oranlarına uygun olarak çıktı. Yani sıralama ve oy oranları aynı anketin ikinci bölümünde partilerin oy oranları açıklandığında Pazar günü adayların aldığı oy oranlarıyla çakıştığı görüldü. 
Ancak bu anket sonucunda da bence yanlışlıklar olabilir çünkü “partilerin ülke bazında oy oranları belirlendi” denirken bu anket çalışması sadece Lefkoşa’da yapılmıştı. Oysa ki ilçeler bazında partilerin oy oranları da farklılık gösteriyor. Dolayısıyla partiler o anket sonuçlarına güvenerek hareket etmemeliler. Son gün veya son birkaç gün çalışmaları da Lefkoşa Belediye seçimlerinde de görülebileceği gibi hesaba katılmalıdır.
Bu sonuçlar nasıl böyle çıktı, KADEM direktörü Muharrem Faiz bir açıklama yapacaktır herhalde…
***
Peki ortaya çıkan sonuçlar nasıl açıklanabilir? Birinci olarak Lefkoşalı Belediye’de geçen iki kötü dönemin sorumlusu olarak UBP ve DP’yi sorumlu tuttu ki bu doğru bir yorumdu. Biliyorsunuz Cemal Bulutoğluları ilk dönem DP adayı olarak kazanmış, ikinci dönem DP destekli UBP adayı olarak seçimi kazanmıştı. İkinci olarak CTP’nin elindeki diğer belediyelerin verdiği hizmetler Lefkoşalı tarafından imrenerek izlenirken başkente de bu hizmetlerin gelmesini istemiştir. Üçüncü olarak tabii ki Kadri Fellahoğlu’nun doğru aday olması… Kişiliğiyle, programıyla güven vermesi, oyların CTP’ye gitmesine neden oldu. Ve elbette ki CTP’nin örgütlülüğü seçim sonucunu etkilemiştir, seçim dönemi çalışmaları bu sonucu getirmiştir. Propagandada bazı hatalar yapılmıştır bence ama diğer partilere göre en az hata yapan ipi göğüslemiştir diye düşünüyorum.
***
Belediye Meclis üyeleri de belirlendi. Buna göre 6 CTP, 4 UBP, 3 DP ve 2 de TDP üyelik kazandı. Henüz içeride 7 UBP’li üyenin oturduğunu da hesaplarsak UBP ve diğer üç partinin üye sayılarının 11-11 gibi olduğunu görürüz. Başkan da CTP’li olduğuna göre eğer DP ve TDP destek verirse icraatların ortaya çıkması mümkün olabilecektir. Lefkoşalı bu aşamada uyumlu çalışmayı hatta içeride kalan eski 7 UBP’li üyenin de uyumlu çalışmasını bekleyecektir.
***
Şimdi Kadri Fellahoğlu mazbatasını aldıktan sonra daha önceden sıraladığını tahmin ettiğim yapacağı icraatlara hızla başlamalıdır. Önce Lefkoşa’yı çöpten, pislikten kurtarmalıdır. Bir avantajı vardır; diğer CTP’li belediyeler Lefkoşa’nın bütçesini dengeleyene kadar araç ve personel desteği sağlayabilirler… Bu yapılmalıdır ve bir an önce Lefkoşa çöpten temizlenmelidir.
Ve hızla bütçe dengesi sağlanmalıdır. Zor ama imkânsız değil.

Bu yazı toplam 1822 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar