1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Anastasiades ve LTB Başkanı
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Anastasiades ve LTB Başkanı

A+A-


Güney Kıbrıs darma duman. Parası olanlar, ‘ne kadarını kurtarırım’ telaşı içinde. “Dur bakalım ne olacak ?” diyenler de çok, “Bu ülkede artık yaşanılmaz” diyenler de. Gerçek sıkıntı içinde olanlar ise, her zaman olduğu gibi,  standart vatandaşlar.
Asıl mağdurlar (!) Ruslar. Zaten operasyonun gerçek hedefinin onlar olduğu söylentileri de yaygın. Bir süre öncesine kadar ‘vergi cenneti’ olarak gördükleri, aslında da ‘Kara Para Cenneti’ olduğu için seçtikleri Güney Kıbrıs şimdi kabusları oluverdi. Anavatanları da bu durumdan rahatsız.
AB ise, “Parayı veren düdüğü çalar kardeşim” diyerek ‘Ben ne dersem o olacak’ havasında. 
Anastasiades ‘koltuğa’ durumu bile bile talip olmuştu. Koltuğun sahibi olunca da, daha oturduğu koltuğu bile ısıtmadan,  kucağındaki bu büyük sorun için ciddi mi ciddi adımlar atmak zorunda kaldı. Şimdi var gücüyle ‘bu can yakıcı önlemler alınmasaydı ne olurdu, alınınca ne olacak’ı anlatmaya çalışıyor halkına.
     ***
Güney’de yaşananlar ister istemez insanın aklına Lefkoşa Türk Belediye’sini getiriveriyor.
Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki sorun hep yazıldı çizildi.  Gelirler ile giderler arasındaki uçurum tüm açıklığıyla ortalara serildi. Belki de yazılanlardan fazlası da var. Onu şimdilik bilemiyoruz. Ama ‘gerçek’ şu ki, ‘o’ koltuğa oturacak yeni Başkan’ı hiç de güzel günler beklemiyor.
Bütçedeki açık nasıl kapatılacak ?
Mali kaynak yaratılması şart. Lefkoşalı’yı rahatsız etmeden mali kaynaklar nasıl artırılacak ?
Uzun veya kısa vadeli farketmez. Borçlanma yöntemiyle sorunların halli, bazı hizmetlerden kısıntı yapmak veya tamamen vazgeçmek anlamına gelmeyecek mi ?
Baştan beri, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde bilmem kaç yüz personel fazlası olduğu söyleniyor. ‘Fazlalık’ denilen personel, yeni dönemde ne olacak ?
Bir anda aklıma gelen sorular bunlar.  Bu sorulara, daha onlarca soru daha eklemek mümkün. En çok merak ettiğim, adayların sorunlara çözüm planlarının ne olduğu. Lefkoşa,  adayların dev posterleri, yanısıra çeşitli sloganlarıyla dolu. Ama LTB’nin sorunları sloganlarla çözülmez ki...
     ***    
Anastasiyades sıkıntıda. Sıkıntısının uzun süreceği de çok açık. Ama onun önünde düzlüğe çıkmak için uzun bir süresi var.
Bizim, yeni gelecek Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı da çok sıkıntılı gelecek. Lefkoşa Belediye Başkanlığı’nı, kendisi ve Parti’si adına kazanacak. Kazanacak ama sonrasında ne olacak ? Üstelik yeni LTB Başkanı’nın önünde, Anastasiades’inki gibi uzun bir süre de yok.

Bu yazı toplam 1656 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar