1. YAZARLAR

  2. Sami Özuslu

  3. HEMEN AÇILALIM
Sami Özuslu

Sami Özuslu

AMELİYAT (2)

A+A-

 

9 Aralık 2015'te 22'ye fırlayan tansiyonumun nedenini araştırmak üzere yapılan ultrason sırasında tansiyonu tetikleyen bir şey bulamamıştı doktor ama, "Safran taş ve çamur dolu, uygun bir zamanda aldırman lazım" demişti.
Oysa benim o güne kadar saframla bir sorunum olmamıştı. Hatta safra diye bir organım olduğunu bilsem de, lokasyonunu dahi bilmiyordum. Piyangodan çıkmış gibiydi.
Oysa safra sorunu yaşayanların büyük kısmı zaten bunun farkına varmıyormuş. Sanırım 'mide ağrısı', 'gaz sancısı', 'hazımsızlık' gibi mideye ya da bağırsaklara atfedilen şikayetlerin bir kısmı safradan kaynaklanıyor ama biz bilmiyoruz.
Şart mıydı bu ameliyat?
Şart değil ama riskini göze almamak lazımmış. Zira taşlar kanalı tıkarsa sarılık başta olmak üzere ciddi hastalıklara neden olabiliyormuş.
Yani tansiyonu araştırırken rastgele çıkan bulgular belki de beni sarılıktan, pankreatitten falan kurtarmış oluyordu.

***

Ameliyatımı yapan Dr. Tarık İzbul ertesi gün sabah sabah geldi, "Durumun nedir? İyiysen eve çıkabilirsin" dedi. Pansumanı yaptı, o gün biraz ağrım vardı, ağrı kesici iğne verdi. Sonra öğlen saatlerinde taburcu oldum. Hastaneden arabaya yürüyerek gittim. Zaten ameliyat olduğum gece de hastane koridorunda biraz yürümüştüm.
İlk iki, belki üç gece göğsümdeki ağrıdan dolayı rahatsızdım. Ama Tarık abi söylemişti, "Vücuduna hava bastık ameliyatta, onun verdiği ağrılar normaldir" demişti. Göbekten hortum sokup hava veriyorlar ameliyatta ki organlar birbirinden ayrılsın, mikro cihazlarla ve kamera vasıtasıyla yapılan operasyonda hata payı azalsın.
Bu ağrı giderek azaldı, bir haftaya kalmadan büyük oranda geçti.
Bir hafta evde yattım. Kitaplar eşliğinde de olsa saatler, günler zor geçiyordu.
Pazartesi sabahı ameliyat olmuştum. Tam bir hafta sonra pazartesi sabahı kalkıp işe gittim. Gidiş o gidiş!..
"Erken ayaklandın, biraz daha istirahat etsen" dediler ama kendimi iyi hissediyordum.
Dikişleri aldırmak için ertesi gün hastaneye gittiğimde Dr. Tarık İzbul "Çok bile yattın" diyerek, moralimi daha da yükseltti.
Dikkatli olmak kaydıyla normal yaşama dönmek, tedavinin önemli bir bacağıydı çünkü...


(DEVAM EDECEK)

Bu yazı toplam 4400 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar