1. YAZARLAR

  2. Eralp Adanır

  3. Vatanım Sensin ve Kıbrıs Türkü
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Amaç, Kıbrıs sorununa adil, kalıcı, işlevsel çözüme destek”

A+A-

***  Kıbrıs'ta yaşanan trajedinin 40. yılında sivil kişiler tarafından '2014 Kıbrıs Yılı' adı altında bir inisiyatif yaratıldı…

15 Temmuz 2014 tarhinde, Kıbrıs Cumhurbaşkanı Makariyos'un darbe ile devrilmesinin 40. yılında, Atina'daki Kıbrıs Evi'nde barış ve dayanışma için yeni bir insiyatif basın toplantısı ile duyuruldu. Oluşturulan insiyatife '2014 Kıbrıs Yılı' adı verilirken, Yunanistan'da kamuya mal olmuş yüzlerce kişi ve örgüt tarafından desteklendi. Destekleyenlerin arasında tüm politik çevrelere ait Avrupa ve Yunanistan Parlamentosu üyeleri, yerel yönetimlerden şahsiyetler, üniversite yöneticileri, sanatçılar ve sendika, barış ve ekoloji gibi çeşitli toplumsal hareketlerin önderleri yer almaktadır.
Yunanistan'daki Kıbrıslı Örgütlerin Federasyonu (O.K.O.E) tarafından organize edilen basın toplantısında '2014 Kıbrıs Yılı' insiyatifi, uluslararası ölçekte ve hepsinden önemlisi Avrupa Parlamentosu dahilinde Kıbrıslıların tümüne - Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar'a - yeni bir uluslararası dayanışma yaratmayı öngördüğünü duyurdu. FACEBOOK’ta sayfa açan yeni insiyatif bir de beyanname yayımladı. FACEBOOK’tan aldığımız bu beyanname şöyle:

'2014 KIBRIS YILI' İNSİYATİFİ  BEYANNAMESİ
Ada'da yaşayan yüzbinlerce insanın mülteci olduğu, kayıp şahısların oluştuğu ve bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti'nin topraklarının %37'sinin işgal edilerek de fakto olarak bölündüğü koşullar 40 yıl önce Darbe ve Türkiye'nin istilası ile oluşan ikili suçun neticesinde ortaya çıkan trajedinin devamıdır.
Kıbrıs sorununu çözmek için şimdiye kadar sonuç alınamayan çabaların, yeni - ve muhtemelen en kritik evresi iki toplumlu görüşmelerin BM himayesinde yeniden açılmasıyla başlamıştır.
Türkiye'nin AB üyeliğine kabulü dahilinde yaptığı kabullere rağmen, Ankara hükümetinin hala daha Kıbrıs konusunda adil ve kalıcı bir barışa yönelik yeteri kadar kademe sarfetmediğinden ötürü kaygılıyız.
Bu deklerasyona imza koyanlar olarak, Kıbrıs konusunda birden fazla insiyatifin oluşturularak, öncelikle uluslararası alanda, Kıbrıs konusunu gündeme getirip, tüm Kıbrıs halkıyla -Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumların- yeni bir uluslararası dayanışma hareketinin başlatılmasının zamanının geldiğine inanıyoruz. Bu yönde, 'Kıbrıs Yılı 2014' adı altında çeşitli etkinlikler öneriyoruz.
'Kıbrıs Yılı 2014'ün Kıbrıs trajedisinden önemli dersler çıkarabileceğimiz fırsatlar yaratacağına inanıyoruz. Aralık 1974'de, Cumhurbaşkanı Makarios, EOKA-B ve cunta tarafından alaşağı edilip, sürgünden geri döndüğünde 'Şövenist eğilimlerin zamanı, veya önyargılı davranışların zamanı geçti, bunların ne Kıbrıslı Türklere ne de Kıbrıslı Rumlara yararı olmaz' açıklamasını hatırlatıyoruz.
Kıbrıs'ta toplumların yeniden yakınlaşması adına atılan adımları selamlıyoruz. Bu yönde adanın yeniden birleştirilmesi amacıyla ortaya konulan Güven Arttırıcı Önlemler'in önemini vurgulayıp, Maraş’ın iadesini, Lefkoşa Suriçi'nin askersizleştirilmesi gibi önerileri ciddiye alıyoruz.
Bize göre, bugün gerekli olan, oldukça zor olan iki toplumlu müzakerelerin anlaşılmış bir çözümü yaratmasıdır, ardından da bunun Kıbrıs halkına ayrı referandumlarla iki toplumun rızasına ayrı ayrı sunularak onaylanmasıdır.
İlgili BM kararlarına ve AB müktesebatına uygun olan iki toplumlu, iki bölgeleri federasyon ile adanın yeniden birleşmesine adil ve uygulanabilir bir çözüm getirecek, aynı zamanda Türkiye'nin işgal ve kolonizasyonunu da sonlandıracaktır. Bahsi geçen devlet, uluslararası tek bir kimliği olan, bölünmez bir egemenliği olan, tek vatandaşlık ilkesine bağlı olan ve tüm gerçek dışı iki devletli veya konfederal çözümleri ya da Kıbrıs'ın bir parçasını ya da bütününü başka bir devlet ile bütünleştirecek çözümleri reddedecek nitelikte olmalıdır. Yeniden birleşecek olan federal Kıbrıs, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumların birlikte yaşamına örnek teşkil edecek olan ve beraber kalkınmalarına ve ortak güvenliklerine katkı sağlayacak bir nitelikte olmalıdır. Bağımsız, birleşik Kıbrıs'ın yaratılması aynı zamanda Avrupa ve çalkantılı Orta Doğu, arasında Akdeniz’in barışı olarak bir köprü olabilir.
Atina 11 Temmuz 2014…”

-----------

Tekke Bahçesi için “kayıp” yakınlarının girişimleri devam ediyor…

“Kayıplar”ının Tekke Bahçesi’nde gömülü olabileceğinden kuşkulanan “kayıp” yakınlarının oluşturduğu Tekke Bahçesi’nde gömülü olan Kayıp Yakınları Komitesi, Tekke Bahçesi’ndeki meçhul mezarların kazılması için başlattıkları girişimi sürdürüyor ve ziyaretlerine devam ediyor.

Tekke Bahçesi’nde gömülü olan Kayıp Yakınları Komitesi, geçtiğimiz hafta içinde Lefkoşa Belediye Başkanı Mehmet Harmcancı’yı ziyaret ederek Tekke Bahçesi’nin kazılması konusunu görüştü.
Komite ayrıca İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay’ı da ziyaret ederek onunla da aynı konuyu görüştü.
Komitenin FACEBOOK’ta paylaştığı resimler, bu ziyaretleri yansıtıyor…

Bu yazı toplam 1420 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar