1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Alo Hastane!
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Alo Hastane!

A+A-

 

Devlet Hastaneleri’nin santral numaraları yanıt vermiyor.
Defalarca aranmasına rağmen hastane telefonlarından yanıt alamayan vatandaşlar Gazetemize şikâyetlerini bildirirken konuya ilgi göstermemizi de istiyorlar.
Daha önceleri de yine ben bu sütunlardan yazdım diye hatırlıyorum.
Hastane santral numaralarının yanıt vermediğini, herhangi bir servise ulaşmaya veya bir doktorla konuşmaya, hastanız hakkında bilgi almaya hiçbir şekilde olanak olmadığını yazmıştım.
Şikâyetler devam ediyor.
“İlgilenin” dedikleri için ben de aradım. Girne Akçiçek ve Lefkoşa Devlet Hastanelerini denedim.
Girne Hastanesi’nin telefonu defalarca, dakikalarca çalıyor ancak açan yok. Cevap alabilene aşk olsun.
Lefkoşa Hastanesi’nin ise bir santral sesi var. Dahili numarayı biliyorsanız tuşlarsınız ama buna yanıt alıp alamayacağınız belli değil. Dahili numarayı bilmiyorsanız operatöre bağlanıyorsunuz ama operatör de galiba öylesine oraya bir kelime olarak konmuş çünkü ondan da ses yok.
Kısacası hastanelere telefonla ulaşmak bile mümkün değilken Sağlık Bakanı Ahmet Gülle yeni sağlık sisteminin 2015’te başlayacağını söylüyor.
Bence önce hastanelerin cevap vermesini sağlayın sayın Bakan, çünkü bunun için yeni bir sağlık sistemine gerek de yok. Sadece, devletten maaş alanlar görevlerini yapsınlar o kadar. 

******************************

Sızıntılar

Kalecik’ten sonra Teknecik’te de akaryakıt aktı denize… Şükür ki Teknecik’teki Kalecik kadar fazla değildi.
Başta Teknecik’teki ekip, akan akaryakıtı temizlemek için çalıştı. İlgili Bakanlar bir-iki kova sızdığını ve temizlendiğini söyleseler de bütün sızıntının temizlenmesi çok da mümkün değil.
Bu kirlilik yemek yediğiniz bir tabak değil ki suyun altına koyduğunuzda temizleyebilesiniz!..
Mutlaka denize akan kirlilik dibe de çökmüştür, başka yerlere de yayılmıştır, o süre içinde verdiği zararı da vermiştir.
Bereket ki çok daha fazla sızıntı olmadı ama bu sızıntılara karşı mutlaka kesin bir önlem alınmalı.
Bir de dua edelim ki UBP Hükümeti’nin “mutlaka kurulacak” dediği Petrol Dolum Tesisi kararı da iptal edildi yoksa olabilecek katliamı düşünmek dahi istemiyorum.

******************************

Gelen-giden para

Türkiye KKTC’ye yılın ilk 10 ayında 817 milyon 11 bin dolarlık ihracat yapmış. UBP döneminde ise imzalanan protokolle Türkiye’nin KKTC’ye 2013-2015 yılları için öngördüğü mali katkı 3,3 milyar tl. Kabaca bir hesap yaptım. Türkiye KKTC’ye yaptığı ihracatla bir yılda (hatta 10 ayda) bu mali katkının yarısını alıyor. Yani üç yıl için yani 36 ay için yapacağı mali katkıyı zaten kabaca hesapla daha iki yıl dolmadan ihracat yoluyla 20 ayda geri alıyormuş meğer...
“Paralar akıyor” diyenlere duyurulur.

Bu yazı toplam 2930 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar