1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Ağırdağ-Boğaz’da bir “kayıp”tan geride kalanlara ulaşıldı…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Ağırdağ-Boğaz’da bir “kayıp”tan geride kalanlara ulaşıldı…

A+A-

Kayıplar Komitesi kazı ekipleri, adamızın her iki tarafında yoğun biçimde kazılarını sürdürüyorlar.

Bir “kayıp” yakınının bir şahitle birlikte bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiş olduğu Ağırdağ-Boğaz bölgesinde bir evin avlusunda bir “kayıp”tan geride kalanlara ulaşıldı. Bu kazı halen devam ediyor…

Bir “kayıp” yakını, bir şahitle birlikte bu alanla ilgili bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine bilgi vermiş, birlikte bu alanı ziyaret etmiştik. Bir buçuk yıl kadar önce evin yüzme havuzu inşaatı yapılacağı zaman yürütülen kazılarda bazı insan kalıntılarının ortaya çıkmış olduğu bilgisiyle birlikte Kayıplar Komitesi bu alanda geçtiğimiz günlerde bir kazı başlattı ve bir “kayıp”tan geride kalanlar bulunmaya başlandı.

Bize bu alanı gösteren ve bilgi veren “kayıp” yakınına ve onun getirmiş olduğu şahide sonsuz teşekkürler diyoruz.

Kayıplar Komitesi’nin devam eden diğer kazıları ise Mutluyaka’da (Stilloz), Lefkoşa dışında bir noktada, Çatalköy’de (Ayios Epihtitos) ve Akdoğan’da (Lisi) bir kuyuda sürdürülüyor. Abohor dışında bir okurumuzun göstermiş olduğu alanda bir “kayıp”tan geride kalanlar bulunurken, bu kazı da genişletilerek sürdürülüyor. Gönyeli’de de bir dere yatağında bir “kayıp” şahıstan geride kalanlar bulunmuştu ve bu kazı da devam ediyor.
Kıbrıs’ın güneyinde ise Strovulo’da ve Koççinodrimitya-Yerolakko yöresinde iki kazı sürdürülüyor. Bu kazılarda 1963-64 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar bulunmaya çalışılıyor.

Tüm kazı ekiplerindeki arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1752 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar