1. YAZARLAR

  2. Cenk Mutluyakalı

  3. Acaba kim mağdur?
Cenk Mutluyakalı

Cenk Mutluyakalı

Acaba kim mağdur?

A+A-

‘Mazbata mağdurları’ derken, aklımıza hemen ‘borcunu ödeyemeyen ve hapse düşenler’ gelir...
Oysa mesele ‘iki ucu keskin’ bıçak...
Özgür Çiyiltepe isimli okur, kendi öyküsünden yola çıkarak, bize, ‘madalyonun öteki yüzünü’ de gösteriyor.
Çok ‘hassas’ bir konu...
Bu mektup, tartışmaya katkı sağlayacaktır, diye umuyorum...
***
Sevgili Cenk MUTLUYAKALI, yıllardır objektif ve tarafsız haberlerinizi, yorumlarınızı takip etmekteyim. Size öncelikle kendi şahsi mağduriyetimi dile getirmek için birşeyler yazma ihtiyacı duydum. Ancak sizin aracılığınızla, eğer uygun görürseniz, benim gibi yüzlerce aynı durumdan muzdarip insana da dilimin döndüğünce tercüman olmaya çalışacağım.
Ben evli ve bir çocuk babasıyım. Ticaretle uğraşmaktayım. 2007 yılında yakın bir arkadaşım tarafından şahsıma verilen çeklerin tümü karşılıksız çıkınca benim için ekonomik anlamda zor günler başlamış oldu ki bu tarih aynı zamanda da oğlumun doğum yılına denk gelmektedir.
Hemen bir avukatla görüşüp mahkemede hakkımı aramaya başladım.Çünkü adalete güvenim sonsuzdu. Uzun süren bir mahkeme süreci başladı. 3-4 yılı bulan mahkeme sürecinin ardından alınan kararla karşı tarafa az bir miktar, her ay düzenli ödese bile neredeyse ömrü boyunca ödeyeceği aylık taksitlerde ödeme cezası verildi.
İnanın ben ailemle birlikte buna da razıydım. Çünkü benim de kredi taksitlerim vardı, bunları ödemeliydim. Ama ne yazık ki yine olmadı.
Bu sefer de "Mazbata Mağdurları" denen birşey ortaya çıktı. Bu durumu önceleri anlamaya çalıştım. Çünkü bankalar ile tefeciler tarafından uygulanan faiz oranları yüzünden çıkmazda olan,  ödeme zorluğu çeken, hatta dağılan yuvalara bu işin içinde olan biri olarak defalarca şahit oldum. Ancak bir de aynanın görünmeyen yüzü var. Bunu da ben tam 6 yıldır bizzat yaşıyorum.
Alacaklı olarak kendi borçlarımı ödemek için neredeyse gece gündüz çalışırken,  borcunu ödemesi gereken yani beni dolandıran kişi sürekli eğlencede, yurt dışında gezmelerde hiçbir şey yokmuş gibi hayatını yaşıyor.
Son günlede çıkarılan yasalar ise bunun gibi dolandırıcıların ekmeğine yağ sürmekte.
Şimdi sizin aracılığınızla gerçek mağdurları tenzih ederek herkese sormak istiyorum:
“Acaba hangimiz mağdur?”

Bu yazı toplam 2156 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar