1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Abohor’daki çukura en az 8-10 kişi gömüldüydü…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Abohor’daki çukura en az 8-10 kişi gömüldüydü…”

A+A-

Bir okurumuz bildiklerini bizimle şöyle paylaştı:

“Abohor’da (Cihangir-Ebiho) şu anda çöplük olarak kullanılan alanın hemen girişinde, sağ tarafta telli bir bölge vardır. Bu telli bölgede bulunan yerde bir zamanlar dev bir çukur vardı… Bu çukur 20 metreye 30 metre ve derinliği de yer yer 3-4 metreyi buluyordu.
Buradan bir zamanlar İngiliz döneminde toprak alınarak yol yapımında kullanıldıydı. Hatta biz de bu çukuru gençliğimizde atış amaçlı kullanmaktaydık çünkü bu çukurda ateş ettiğiniz zaman, kurşun kazara başka bir yere kaçıp da birceez kazaya neden olamazdı.
1974’te bu çukura gömü yapılırken ben oradaydım… Gençtim o zamanlar… Köyün şirocusu – ki şimdi kendisi hayatta değildir – Balıkesir (Palekitre) ve Abohor civarından topladığı ölü insanları bu çukura gömdüydü. Buraya en az 8-10 kişinin gömülmüş olduğunu çok iyi hatırlarım.
Hatta savaşta öldürülmüş olan ve günlerce açıkta kalmış olan bu cesetler karardıydı… Ben de o zamanki aklımla bu insanlara bakıp “Yahu bunların hepsi da zenci miydi? Simsiyah oldular, saçları da döküldü” diye düşündüydüm.
Bu havara çukuruna, köyün şirocusu, çeşitli yerlerden topladığı savaşta öldürülmüş Kıbrıslırumlar’ı gömdükten sonra zaman içerisinde bu çukur bir çöplük alanına dönüştüydü. Köyde hayvancılıkla uğraşıp da hayvanı ölen herkes buraya getirip hayvan ölüsünü çukura atıyordu… İnşaatlardan çıkan molozlar da bu çukura atılıyordu. Fakat eğer bu alan kazılırsa, en az 8-10 “kayıp” şahıstan geride kalanlar çukurun dibinde bulunacaktır. Çünkü burada herhangi bir kazı yapılmadı, bildiğim kadarıyla ve hiç kimse de bu çukuru ellemedi. Sadece üstüne çöp döküldü. En sonunda da daha fazla çöp dökülmesin diye herhalde, etrafı tellendi. Şu anda bu alan çöplüğün tam girişinde sağ taraftadır ve tellenmiş vaziyettedir.
Bu telli alanın yanından her geçtiğimde kendimi kötü hissederim, oraya gömülmüş olan insanları hatırlarım. Lütfen bu konuda yardımcı olun, Kayıplar Komitesi yetkililerini haberdar edin ki kazılsın ve bu insanlar da gömülmek üzere ailelerine iade edilsinler…”
Bu okurumuzun paylaştığı bu değerli bilgiler için sonsuz teşekkürler… Gerçekten de yaptığımız araştırmada, Abohor çöplüğü girişindeki bu telli alanda henüz herhangi bir kazı yapılmamış olduğunu öğrendik ve Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum yetkililerine de okurumuzun bir görgü tanığı olarak tanık olduklarını aktardık.
Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımız, isimli veya isimsiz olarak beni 0542 853 8436 numaralı telefondan veya Kayıplar Komitesi görevlisi Mine Balman’ı 22-83607 numaralı telefondan arayabilirler.

***


Eski Büyükelçi Theofilu, Kayıplar Komitesi’nde…

Lefkoşa, 23 Ağustos 2013 (T.A.K): Eski Kıbrıslırum Büyükelçi Theofilos Theofilu’nun, Kayıp Şahıslar Komitesi’ndeki Kıbrıslırum üyelik görevine atandığının, dün resmen açıklandığı haber verildi.
Politis gazetesi, Theofilos’un 1 Eylül’de görevine başlayacağını yazdı.

Bu yazı toplam 1855 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar