1. YAZARLAR

  2. Kutlay Erk

  3. 2019 Hoş Mu Geliyor?!
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Abohor’da yeni kazılar…

A+A-

Kayıplar Komitesi, adamızın kuzeyinde ve güneyinde yürütmekte olduğu, “kayıplar”dan geride kalanların arandığı kazılara devam ederken, Abohor’da (Cihangir) bir okurumuzun göstermiş olduğu bir alanda yeni bir kazı başlattı.

Okurumuzun bize, bizim de Kayıplar Komitesi yetkililerine 21 Ocak 2014’te gösterdiğimiz selvi ağaçlarıyla çevrili Abohor’daki bu alana iki “kayıp” Kıbrıslırum’un gömülmüş olduğu bilgisi vardı. O günlerde bu konudaki bilgileri bu sayfalardan şöyle aktarmıştık:

“…Bu bölgeden bir okuruma göre 1974’te iki “kayıp” Kıbrıslırum bu noktada öldürülerek buraya gömülmüşler, kaçmaya çalışıyorlarmış. Voni (Gökhan) köyünde Frosso Dimu adlı Kıbrıslırum kadının evinde tutuklanan 45 Kıbrıslırum arasındaymış bu iki kişi.

Bu 45 kişilik grup bazı Kıbrıslıtürkler tarafından savaş esiri olarak tutuklanarak yaya olarak komşu köy Beyköy’e doğru götürülmüşlerdi.

Bu bölgenin komutasını elinde bulunduran bir grup Kıbrıslıtürk, bu 45 kişiyi kurşuna dizmişti. Ancak bu savaş esirlerinin infazı esnasında otomatik silahları tutukluk yapmış ve gruptan bazıları – belki sekiz-on kişi kadar – oradan yaya olarak kaçmaya çalışmışlardı, tarlalara doğru… Böylece tarlalarda yaya olarak kovalamaca başlamıştı.

O günlerde henüz on yaşında olan okurum bu grupla ilgili detayları büyüklerinden dinlemiş, bazı şeyler görmüş, sonra da bu olayın peşini bırakmayarak detayları araştırmaya koyulmuştu. On yaşındaki bu çocuk büyüyecek ve bize bu bölgede neler olup bittiğini anlatacaktı. 45 kişilik bu gruptan iki Kıbrıslırum, işte bu noktada yakalanıp öldürülmüş ve bu alana gömülmüştü. Bu olası gömü yerinin araştırılması gerekecek, bakalım hala orada gömülü vaziyette mi duruyorlar yoksa bu bölgeden yoğun biçimde toprak alınırken, topraklarla birlikte ortadan yok mu olmuşlar… Bu iki “kayıp” Kıbrıslırum’u bizzat kendi şirosuyla gömmüş olan şahıs, okuruma bu bilgileri vermiş, böylece neredeyse “ilk elden” bilgiye sahip oluyoruz okurum aracılığıyla…”

Kayıplar Komitesi’nin bir başka okurumuzun göstermiş olduğu ve bir “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunduğu bir diğer kazı da Abohor’da (Cihangir-Epikho) devam ediyor.

Kayıplar Komitesi’nin diğer kazıları ise Çatalköy’de (Ayios Epiktitos), Akdoğan’da (Lisi), Düzova’da (Eksomedoş), Ağırdağ’da ve Gönyeli’de sürüyor. Ağırdağ’da bir “kayıp” şahıstan geride kalanlar dağınık biçimde bulunurken, Gönyeli’de de bir dere yatağında bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmıştı.

Kıbrıs’ın güneyinde ise Strovulo’da bir kuyuda ve Yerolakko’da ara bölgede bir dere yatağında “kayıp” Kıbrıslıtürkler için kazılar devam ediyor.

Kazıları yürüten tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1287 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar