1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3.  “Kıbrıs’ta kahvehane kültürü ve Baf Ülkü Yurdu kahvehanesi…” 3
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Abohor eski çöplüğünde bulunan “kayıp” sayısı artıyor…

A+A-

KAZILARDA SON DURUM… KAZILARDA SON DURUM..

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıs’ın kuzeyinde ve güneyinde yürüttüğü ve 1963 ile 1974’ten “kayıp” Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar’dan geride kalanların aranmakta olduğu kazılara kesintisiz devam ediliyor…

Oldukça zorlu bir kazı olan Abohor (Cihangir-Epikho) eski çöp alanında yürütülmekte olan kazılarda bulunan “kayıp” sayısının artmaya başladığı öğrenildi.
Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Ofisi’nden aldığımız bilgilere göre Abohor’daki eski çöp alanında bir “kayıp”tan geride kalanlara ulaşıldıktan sonra, şimdi de iki veya üç “kayıp”tan geride kalanlar bulundu. Kazıların bugün de devam etmesi bekleniyor…
Bu eski çöp alanıyla ilgili olarak okurlarımız yıllardır buraya bazı “kayıp” Kıbrıslırumlar’ın gömülmüş olduğunu anlatan bilgiler vermekteydi ve bu alanı Kayıplar Komitesi’ne göstermiştik. Kazılar başladığı zaman eski çöp alanındaki asbest engeliyle karşılaşılmış ve bu engelin aşılması için arkeologlarımıza ve şirocularımıza özel eğitim verilmiş ve özel kıyafetler sağlanmıştı. Çünkü asbestin kanserojen etkisi biliniyor ve Kayıplar Komitesi de kazıyı yürütecek arkeologlarımızın sağlığını güvence altına alabilmek amacıyla bu alanla ilgili özel çalışma yürütmüştü…
Kayıplar Komitesi’nin Haspolat (Mia Milya) ve Karaoğlanoğlu (Ayyorgi) askeri bölgelerindeki kazıları devam ederken, Alsancak’ta da (Karava) bir “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunmuş olduğu kazı devam ediyor.
Kömürcü’de ise bir okurumuzun göstermiş olduğu alanda üç “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı ve bu kazı tamamlandı. Şimdi Ağırdağ’da yeni bir kazıya başlanmış bulunuyor.
Kayıplar Komitesi Sazlıköy’de (Livadya) de bir kazı yürütüyor. Bir diğer kazı Taşkent’te (Voni) yürütülüyor…
Kıbrıs’ın güneyinde ise Kayıplar Komitesi, Pomo’da iki “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanların arandığı bir başka kazıyı sürdürüyor.
Kayıplar Komitesi kazılarında yer alan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” derken, Abohor ve Kömürcü konusunda bildiklerini bizimle paylaşan ve bu alanlarda “kayıplar”dan geride kalanlara ulaşılmasını sağlayan çok değerli okurlarımıza da “Sonsuz teşekkürler” diyoruz.

PAZARTESİ DEVAM EDECEK

Bu yazı toplam 1561 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar