1. YAZARLAR

  2. Eralp Adanır

  3. Hayat Törpüsü...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

89 “kayıp”tan geride kalanlara ulaşıldı…

A+A-

***  Kıbrıs: Anlatılmamış Öyküler…

***  KAZILARDA SON DURUM… KAZILARDA SON DURUM…

***  Muratağa’da ilk toplu mezar kazısı tamam:

Kayıplar Komitesi’nin Muratağa’da (Maratha) yürütmekte olduğu ilk toplu mezar kazısı hemen hemen tamamlanmış bulunuyor. 1974’te Muratağa-Atlılar-Sandallar katliamında EOKA-B’ciler tarafından öldürülmüş olan, ağırlıkla kadınlar ve çocuklardan oluşan 126 Kıbrıslıtürk’ten 89’una bu ilk toplu mezarda ulaşılmış bulunuyor. Bu toplu mezar kazısı tümüyle tamamlandıktan sonra, sıra Atlılar’daki (Aloa) ikinci toplu mezarın kazılmasına gelecek…

Kayıplar Komitesi’nin adamızın kuzeyinde ve güneyinde yürütmekte oldukları kazılar devam ediyor.
Kıbrıs’ın güneyinde “kayıp” Milltevekili Cengiz Ratip ve Turgut Sıtkı için Pomo’da ormanlık arazide yeni bir kazı yürütülürken, Strovulo bölgesinde de yeni bir kazıya başlandı.
Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Ofisi’nden alınan bilgilere göre Kıbrıs’ın kuzeyinde ise Girne’nin “kayıp” mahallebicisi Mahallebaris için Karakum’da yürütülen kazı tamamlandı ancak herhangi yeni bir bulguya rastlanmadı. Daha önce göstermiş olduğumuz bu alanda yapılan kazılarda pek az insan kemiklerine ulaşılmıştı.
Ayyorgi’de (Karaoğlanoğlu) ve Haspolat’ta (Mia Milya) iki askeri bölgede de kazılar yapılırken Sazlıköy’de (Livadya) bir başka kazı sürdürülüyor.
Taşkent’te (Voni) bir diğer kazı devam ederken, Kömürcü’de de birkaç kez bir okurumuzla birlikte göstermiş olduğumuz alanda bazı insan kalıntılarına ulaşıldı ve kazı devam ediyor.
Abohor’da ise (Cihangir – Epikho) eski çöp alanındaki asbestli bölgede ilk çukur kazısı tamamlanarak ikinci çukur kazısına geçildi. İlk çukurda herhangi bir ize rastlanmadı.
Kayıplar Komitesi kazı ekibinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz.

Devam Edecek...

Bu yazı toplam 1206 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar