1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Masumiyetini kaybeden ada…10
Hüseyin Özbarışcı

Hüseyin Özbarışcı

80’li yılların ruhu geri döndü

A+A-

K-Pet Birinci Lig’den Süper Lig’e 4’üncü olarak terfi eden takım dün itibariyle belli oldu. Şehit Hüseyin Ruso Stadı’nda final maçında karşılaşan Baf Ülkü Yurdu ile Denizli, Süper Lig’e çıkmak için kıyasıya mücadele verdi. Karşılaşmayı 2-1 kazanan Ülkü Yurdu, 13 yıl aradan sonra Süper Lig’e merhaba dedi. Ligin ilk devresinde kötü sonuçlar alan ve ilk devreyi istediği yerde tamamlayamayan Baf Ülkü Yurdu, bugün Süper Lig’e çıkmanın mutluluğunu yaşıyor. Final maçı öncesinde hafta boyu başta sosyal medya olmak üzere kenetlenen Ülkü Yurdu camiası, amacına ulaşmanın mutluluğunu doyasıya yaşadı. 2013-2014 sezonunda Birinci Lig’e veda eden Ülkü Yurdu’nun hedefi 2 sezonda 2 lig birden yükselmekti. Baf Ülkü Yurdu, 2 sezon içerisinde kenetlenerek böylesi bir başarıyı da elde etmiş oldu.

Baf Ülkü Yurdu, Şehit Hüseyin Ruso Stadı’nda oynanan final karşılaşmasında maça daha istekli ve arzulu başlayarak, ilk devrede rakibine topu vermedi. Özellikle ilk devrede daha baskılı oynayan yeşil kırmızılar oyunu istediği gibi idare ederek önce Hamis’in penaltı golüyle sonra da Hasan Kanlı’nın kafa golüyle peş peşe goller buldu. Ülkü Yurdu ikinci devrede kalesinde 1 gol görse de skoru koruyarak maç sonunda büyük sevinç yaşadı. Özellikle Denizli’nin oyunu çok geniş alanda oynaması bana göre sürekli kalesinde pozisyon görmesinin birinci nedeniydi. Böylesi bir final maçında yaklaşık 70 metrede futbol oynamak ve savunmanızın hücuma yürüyerek çıkması size galibiyeti getirmez. Baf Ülkü Yurdu dünkü maçta çok fazla pozisyon buldu.

Bulduğu pozisyonları değerlendirse daha farklı bir sonuç da ortaya çıkabilirdi. Sezon içerisinde özellikle genç kadrosuyla dikkat çeken Ülkü Yurdu, Süper Lig’e yükselerek gençlere de iyi bir tecrübe edindirdi. İlk devredeki tüm olumsuzluklara rağmen final maçına kadar mücadele ederek 80’li yılların ruhunu da başta taraftarı olmak üzere, tüm Güzelyurt bölgesine yaşattı. 

Final karşılaşmasında mücadele eden diğer takım Denizli de çok başarılı bir sezon geçirdi. Bence, Denizli de bu gösterdiği büyük başarıdan dolayı büyük bir alkışı hak ediyor. Finalin kazananı gibi kaybedenin de olabileceği gerçeğini bilen mavi beyazlılar, hem futbolcusuyla, hem de taraftarıyla rakibini sahada dostça tebrik etti ve büyüklük gösterdi. Bu karşılaşmanın bir diğer heyecanı da batı bölgesinin iki takımının Süper Lig’e yükselmek adına final karşılaşması oynamasıydı. Yıllardır özellikle batı bölgesinin bu tip başarılara uzak olduğu gerçeğini bir tarafa bırakarak mücadele eden tüm batı bölgesi takımları alkışı hak etti.

Futbol liglerimizde unutulmayacak bir sezonun geride kaldığını da unutmamak gerekir. Süper Lig’de son haftaya kadar şampiyonluk yarışının devam etmesi, Birinci Lig’de Süper Lig’e çıkmak için son maça kadar kıyasıya mücadelenin son dakikaya kadar devam ettiğini de tarih kitaplarına yazalım…

 

Bu yazı toplam 2286 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar