1. YAZARLAR

  2. Sinan Dirlik

  3. 376 EL KAOSA KALKTI!
Sinan Dirlik

Sinan Dirlik

376 EL KAOSA KALKTI!

A+A-

Erdoğan’ın “bekletmeyin” dediği dokunulmazlıkların kaldırılması teklifi AKP, MHP ve CHP oylarıyla kabul edildi. 376 vekil, anayasaya aykırı olarak geriye dönük biçimde milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması yönünde oy kullandı. Böylelikle TBMM’de 138 milletvekili için bekletilen 667 dosya ivedilikle işleme konacak.
* * *
Bu sonuca en değerli katkıyı CHP’nin verdiği anlaşılıyor. Eğer CHP’li vekiller destek vermeseydi yasa teklifi 367 sınırına takılacak ve referanduma götürülecekti. CHP, 367 sınırının aşılmaması halinde referanduma gidildiği takdirde çok büyük oranda Evet oyu çıkacağından hareket etti muhtemelen. CHP böylelikle tam da AKP ve sarayın hesapladığı gibi “terörizme destek veren parti” görüntüsü vermemiş oldu fakat… 667 dosyanın 405’i HDP’li 50 milletvekiline ait fakat Mecliste fezlekesi bekleyen 138 vekilin 51’i de CHP mensubu. Yani dokunulmazlık silahı sadece HDP’li vekilleri değil, CHP’li vekilleri de vuracak. Yani CHP, saray ve AKP’ye harikulade bir fırsatı, muhalefeti meclisten kovma fırsatını kendi elleriyle vermiş oldu.
“Verin 400’ü, bu işi tatlılıkla halledelim” demişti Erdoğan. Sandıkta seçmenin vermediğini MHP ve CHP desteğiyle gerçekleştirilen Meclis darbesiyle elde etmiş oldu.
* * *
Peki şimdi ne olacak?
HDP’nin tasfiye edildiği bir Meclis göreceğiz öncelikle. Bu, Türklerin ve Kürtlerin birlikte siyaset yapmasındaki son şansın heba edilmesi anlamına gelecek. Kürtler, Türk siyasetinde ezici çoğunluğun kendilerini Mecliste istemediği sonucuna varacak. 7 Haziran’dan sonra zaten HDP’nin kontrol edemez hale geldiği süreç daha da keskinleşmiş bir savaşa dönüşecek. Kürtler Meclis kapısının bir kez daha kendilerine kapandığını görerek, tam da Kandil’in istediği gibi demokratik siyasetten uzaklaşacak.
HDP’nin tasfiye edildiği, CHP’nin ise “ağırdan alınacak davalarla” rehin alınacağı Meclis’te saray ve AKP hedeflerine daha kolay ulaşacak. Meclis, sarayın istediği anayasa değişikliklerini teker teker yapacak. Eğer bir biçimde sorun çıkarılırsa, erken seçime gidilebilecek ve bu kez sandıktan 400 vekilin çıkarılması zorlanacak.
HDP’nin tasfiye edildiği Meclis, Türkiye’de Parlamenter sistemin son meclisi olarak tarihe geçecek. Çünkü artık 2007’de başlama vuruşu yapılan “Türkiye’ye özgü başkanlık sisteminin” adım adım hayata geçirileceği sürecin önündeki bütün engeller kalkmış oldu. Fütursuzca anayasayı paspasa çeviren, iktidar partisinin genel başkanının ve ülkenin başbakanının bir kalemde üstünü çizebilen ve değiştirebilen, istediğinde çözüm masasını kurup, istediğinde çözüm masasını devirerek ülkeyi kan gölüne dönüştürebilen güç artık karşısında hiçbir engel olmadan tam gaz hedefine doğru ilerliyor.
Türkiye 1946’dan tam 70 yıl sonra, 2016’da muhalefetin tasfiye edildiği ya da rehin alındığı yeni siyasal iklimle birlikte yeniden tek adam, tek parti rejimine dönüyor. Hem de AB’nin değiştirilmesi için baskı yaptığı, Takrir-i Sükûn tadındaki “Terörle mücadele yasası” kılıcıyla birlikte.
Türkiye’de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak…  Hayırlı olsun!

Bu yazı toplam 5155 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar