1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. 29’unda Anayasa da var
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

29’unda Anayasa da var

A+A-

 

Dünkü yazılarında da sözetti bazı arkadaşlar…
29 Haziran’da yerel seçimlerimiz var ama bir de anayasa değişiklikleri oylanacak.
Oysa yerel seçimlerin gölgesinde halk arasında anayasa değişikliklerinden çok da bahsedilmiyor.
Kaldı ki yerel seçimlerden de çok sözedildiği yok ama hâlâ anayasa değişikliklerinin farkında olmayan çok insanımızın olduğunu da söylemek çok yanlış olmaz.
***
Oysa ki 1985’ten bu yana hiç ellenmemiş anayasanın meclis uzlaşısı sonrası çıkan değişiklik maddeleri çok önemli…
Kamu görevlilerinin bazı kısıtlamalar da olsa siyaset yasağı kalktı örneğin… Ölüm cezası kaldırıldı… Uzman polislerden oluşan bir çocuk polis birimi ve çocuklar için hapishane değil, ıslah evi kurulması girdi anayasaya… Bireysel olarak dava açma hakkı konuldu, çevre hakkı genişletildi, yargıda uzmanlaşma anayasaya girdi, yargıç sayıları artırıldı, Sayıştaylık ve Ombudsmanlık daha işlevsel hale getirildi vs…
***
Bir de milletvekillerinin yasa dokunulmazlığı daraltılırken milletvekiliyken veya önceden suç işlemişse yargılanmasının önü açılmış oldu.
İşte böyle önemli değişiklikler yapılmış iken 29 yıllık anayasayı mecliste uzlaşıldığı şekilde referandumda onaylamak inisiyatifi elimizde duruyor.
Bazı maddelerde değişiklik yok diye anayasa değişikliklerine hayır demek çok da mantıklı değil.
“Benim istediğim madde değişmedi, onun için yapılan değişikliklere hayır diyeceğim” şeklinde propaganda yapmak çok anlaşılır bir durum değil.
O zaman böyle bir gerekçesi olanlar “Ben anayasadan memnunum, aynı kalmasını isterim” demekle eşdeğer bir tutum içindedirler demektir.
***
Keşke başka bazı maddeler de değişebilse…
Ancak bunun mecliste partilerin bir uzlaşısı olduğunu unutmamak gerekir.
Şimdi bu uzlaşıyı onaylayalım, kapıyı açalım, ardından başka dönemlerde diğer değişmesi gereken maddeleri de değiştirip yine oylarız.
Yeter ki ‘anayasada değişim’ alışkanlığı gelsin…
***
Yine de “neye evet veya hayır diyeceğimizi bilmiyoruz” diyorsanız https://www.yeniduzen.com/Haberler/haberler/adim-adim-yeni-anayasa-iste-en-ozet-hali/39317 linkini tıklatın, CTP-BG Milletvekili Tufan Erhürman’ın dün gazetemizde yayınlanan özet şeklinde verdiği değişiklikleri kolaylıkla okuyabilirsiniz.

Bu yazı toplam 1740 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar