1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. 28 Temmuz iyi mi oldu!
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

28 Temmuz iyi mi oldu!

A+A-


Uzlaşıldı, erken seçim 28 Temmuz’da yapılıyor.
Muhalefet partileri ve UBP içindeki 8 muhalif milletvekili toplam 27 imzayla İrsen Küçük hükümeti hakkında meclise güvensizlik önergesi verirken ve 29 Eylül tarihini de erken seçim tarihi olarak önerirken İrsen Küçük karşı atak yaptı ve “tamam, erken seçimi 21 Temmuz’da yapalım” dedi. Meclis komitesi toplandı, CTP ve UBP’den oluşan komite milletvekilleri 28 Temmuz olarak seçim tarihinde uzlaştı ve Perşembe gün meclis genel kuruluna sunulacak.
UBP ve CTP milletvekili sayısı mecliste fazla olduğundan erken seçimin 28 Temmuz’da yapılması kesin gibi… (Tabii UBP içinde başka gelişmeler olmazsa!!!)
CTP, 28 Temmuz’a onay verirken, 29 Eylül’de yapılması olası bir erken seçime kadar, İrsen Küçük hükümeti de Pazartesi yapılacak güvensizlik oylamasında düşeceği için Cumhurbaşkanı’nın görev vereceği bir milletvekili başbakanlığında seçime gitmek istememiştir. Yani İrsen Küçük hükümetiyle değil de olası Ahmet Kaşif hükümetiyle seçime gitmenin farkı olmayacağını düşünüyor. Bir de Perşembe gün erken seçim tarihi onaylanacakken ve Pazartesi de hükümet, güvensizlik oyuyla düşecekken tam da seçim yasakları gündeme gelir ki bu da UBP hükümetinin geçici istihdamlar gibi seçim yatırımı yapmasına engel olur düşüncesiyle 28 Temmuz’a olumlu yaklaşıyor gibi görünüyor.
***
Öte yandan ben, erken seçim ama erken seçim telaş içinde yapılmamalıydı diye düşünüyorum. “Erken seçim istiyorsak önce olmuş, sonra olmuş fark etmez, tarihin bir önemi yok” denebilir ama sağlıklı yapılması da önemli.
Neden erken seçim yapılıyor?
Ekonomi çok kötü olduğu için…
İflaslar olduğu için…
Hükümetin beceriksizliği yüzünden…
Yolsuzluklar yüzünden…
Yasadışı istihdamlar yüzünden…
Yasadışı vatandaşlıklar yüzünden…
Halkın malının, varlığının birilerine peşkeş çekilmesi yüzünden…
Memleketin kaynaklarının har vurulup harman savrulması yüzünden vs…
Peki erken seçimin 28 Temmuz’da yapılması durumunda partilerin yukarıda saydıklarımızı asgariye indirecek kadroları hazırlaması için yeterli süre var mı?
Tabii ki partiler her zaman için “biz seçime her an hazırız” derler ama 2 ay sonra yapılacak bir seçim için herhangi bir vekil adayı ismi söylendiğini ben henüz duymadım. Hükümete gelmeleri durumunda neler yapacakları ile ilgili kaç siyasi parti hazırlık yapmıştır!
Şimdi 2 ay sonrası için hemen hazırlanacak olan program ve saptanacak adaylar ne kadar sağlıklı olabilir?
Erken seçim için biraz daha zamana ihtiyaç vardı diye düşünüyorum ama UBP Hükümeti’nden de bir an önce kurtulmak gerektiği düşünüldüğünde partilerin seçim hazırlıklarını, yapabilecekleri en sağlıklı şekilde yapmaları ve erken seçime bir an önce gidilmesi de her açıdan daha iyi olabilir.

Bu yazı toplam 1932 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar