1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. 25 Aralık – BRT’nin Doğum Günü
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

25 Aralık – BRT’nin Doğum Günü

A+A-

25 Aralık.  BRT’nin kuruluş yıldönümü.  51 yıl oldu yani. Kimileri için çok uzun bir süre... Kimileri için ise ‘dün gibi’.

O karanlık günler ve gerçek yokluklar içinde yoktan var edilmişti  Bayrak Radyosu. Geleceğinin ne olacağını hiç ama hiç bilmeyen toplum için bir umut olmuştu adeta. Dört gün içinde var edilmişti.  Önce sadece Lefkoşa’da dinlenebilen kısa dalga yayını, sonra orta dalga yayını derken, tüm adada, hatta yakın çevre ülkelerde bile dinlenebilir bir hale getirilmişti belli bir süre içinde.  Sonra, 1974... Ve 1975’de televizyon...
1975 yılında televizyonun da devreye girmesinden itibaren  değişmişti adı. ‘Bayrak Radyosu’ artık ‘Bayrak Radyo-Televizyonu’ olmuştu. 1974 öncesinde Bayraktarlık daha sonra ise Güvenlik Kuvvetleri’ne bağlıydı. Yani askeri bir radyo-tv kuruluşuydu. Taa ki 1983 yılına kadar. 1983’de ‘Kurum’ oldu. Artık Bayrak Radyo Televizyon Kurumu olarak anılıyordu. Ve bu gün 51 yaşında.
O günlerden bu güne hiç kimse kalmadı BRT Kurumu’nda. Bayrak şimdi gençlerin elinde. 40-50 kişiyle başlayan serüven devam ediyor. Ama şimdilerdeki 500 küsur kişiyle.
 

***

Pek de fazla kişinin bilmediği bir  de ‘öncesi’ var Bayrak Radyosunun.
Askeri yönenetim,  - ister TMT deyin isterseniz başka başka isimler düşünün- eninde sonunda bir radyonun muhakkak gerekeceğine daha 1961 yılında karar vermiş. Karar vermiş ve bu konuda  yavaş yavaş çalışmalar da başlatılmış.  1963 yılı sonları yaklaşırken, kurulacak gizli radyonun nereye ve nasıl kurulabileceğine dair planlar yapılmış.  TMT Komutanı Bayraktar öncülüğünde ve son derece gizli olarak hazırlanan bir proje,  Türk Cemaat Meclisi-Maarif Dairesi’ne de iletilmiş. Maarif Dairesi’nden, Lefkoşa’daki Yapı –Sanat Enstitüsü’nde,  -başka isim altında-  radyoya eleman yetiştirmek için eğitim verecek bir bölüm açılması istenmiş. Projeye göre  Enstitü’nün bu bölümünde  gizlice, kurulcak gizli  radyo için eleman yetiştirilecekmiş.  Ancak çalışmalar çok yavaş gitmiş ve 1963 Aralık ayında hadiselerin başlaması ile de proje hayata geçirilememiş.

***

Bugünün BRT Kurumu’nun  personel sayısı yaklaşık 600.  Geçen yıllar içerisinde teknolojik gelişmeler mümkün olduğunca yakından izlenmiş. Doğru da yapılmış. İki TV, beş de radyo kanalı var. Gelgelelim,  büyük sorunlar içinde, çalkalanıyor. Ne var ki bugünkü sorunlar, 1960’lı yıllardaki sorunlardan çok çok farklı. Umarım kısa sürede bu sorunlar aşılır,  BRTK arzulanan düzeye ulaşır ve daha nice 50 yıllar bu toplumun malı olarak var olmaya devam eder. Kurumu hiçten var edenlerin kemiklerini sızlatmadan.
Doğum günün kutlu olsun BRT... Daha nice yıllara... Ama huzur içinde...

Bu yazı toplam 2121 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar