1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Yeniden “keşfedilen” bir toplu mezar…2
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeniden “keşfedilen” bir toplu mezar…2

A+A-

2007 ve 2010 yıllarında YENİDÜZEN’de ayrıntılı biçimde gündeme getirdiğimiz Atalasa Akıl Hastanesi avlusundaki toplu mezarda gömülü olduğu söylenen 31 kişinin durumu, ancak on yıl sonra gündeme gelebildi!.

 

ON YIL SONRA “KEŞFEDİLEN” TOPLU MEZAR…

On yıl sonra “keşfedilen” bu toplu mezarla ilgili olarak 2007 ve 2010 yılları arasında yazdıklarımızdan bazıları devamla şöyleydi:

“1974’te Atalassa Akıl Hastanesi’nde ölen bir de Kıbrıslıtürk kadın vardı...”

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“1974’te Türk uçaklarının Atalassa’daki Kıbrıslırumlar’a ait askeri kampları bombalarken, Atalassa’daki akıl hastanesini de bombaladığı ve burada Kıbrıslıtürkler’le Kıbrıslırum hastaların bombardımanda öldüğünü anlattığınız yazınızı geçen gün okudum. Bu hastanede tedavi görmekte olan ve Atalassa akıl hastanesinde kalmakta olan bizim köyden bir kadın vardı. Bizim köy dediğim Tatlısu’dur yani Mari. Bu kadın aslında Tatlısulu değildi fakat Tatlısu’ya evlenmişti. Aslen Çatozlu idi. 1974’teki bombardımanda bu kadının da ölmüş olduğunu ben köyümde büyüklerimden dinlemiştim. Kadının adını hatırlamıyorum...Ama köylülerimle konuşarak adını öğrenmeye çalışacağım...”

Konuyla ilgili olarak daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımın, isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni aramalarını rica ediyorum ve bu okurumuza da bu bilgileri paylaştığı için teşekkür ediyorum.

(Mayıs 2010)

 

“Atalassa’daki akıl hastanesinin bombardıman sonrası durumu...

Bir Kıbrıslırum okurumuz, geçtiğimiz günlerde bize 1974’te Atalassa’daki Akıl Hastanesi’nin Türk uçakları tarafından bombardımanından sonraki durumunu gösteren bazı fotoğraflar gönderdi ve bunları “Meres Orgis Kipros” adlı bir kitaptan aldığını anlattı. Kıbrıslırum okurumuza göre bu kitapta 1974 savaşına ilişkin tam 555 fotoğraf varmış ve fotoğraflar da Haralambos Avdelopullos ve Andreas Kutas tarafından çekilmiş...

Hatırlanacağı gibi bu sayfalarda henüz 2007 yılında, “Aynı kaderi paylaştılar” başlığı altında, Atalassa’daki Akıl Hastanesi’nde yatan Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar’ın bu bombardımanda aynı koğuşta öldüklerini, öldükleri yere birlikte gömüldüklerini yazmıştık. Bazıları ise ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılıp yaşamlarını yitirince, Pallaryotissa’ya birlikte gömülmüşlerdi.

1974’teki savaşa kadar bazı Kıbrıslıtürk ruh hastaları, Kıbrıslırumlar’la birlikte Lefkoşa’da Atalassa’daki Akıl Hastanesi’nde kalmaktaydı. O günlerde on civarında Kıbrıslıtürk hastanın, Kıbrıslırum hastalarla birlikte bu hastanede tedavi gördüğü sanılıyor.

Konuyla ilgili olarak 2007 yılında yaptığımız araştırmada, Atalassa’daki bu hastanenin Türk uçakları tarafından bombardımanı sonucu 31 kişinin öldüğü, bunlardan 3’ünün de Kıbrıslıtürkler’in olduğunun sanıldığını öğrenmiştik. Kıbrıslırum okurumuza şimdi bize akıl hastanesinin bombardıman sonrası durumunu gösteren fotoğraflar göndermesinden ötürü kendisine çok teşekkür ederiz.”

(6 Mayıs 2010)

 

“Atalassa’da ölen Kıbrıslıtürkler’den birisi akrabamdı...”

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“Atalassa Akıl Hastanesi’nin 1974’te Türk uçakları tarafından bombardımanı esnasında ölen Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum hastalar arasında bizim de bir akrabamız vardı. Bu sayfalarda geçen gün yayımladığınız bu olayda sözünü ettiğiniz Çatozlu kadın, bizim akrabamızdı. Adı İsmet Nusret Salih idi. O da bombardımanda ölmüştü.”

Bu okurumuza ilaveten bir başka okurumuz daha bizi arayarak, Atalassa Akıl Hastanesi’nde  yaşlı bir Tatlısulu kadının daha bulunduğunu, ona “Şifaba” dediklerini, evlatlarından birinin Alayköy’de (Yerolakko), birinin Akatu’da (Tatlısu), birinin de Alaniçi’nde (Peristerona Piyi) yaşadığını anlattı. “Bildiğim kadarıyla Şifaba da bu bombardımanda ölmüş olabilir ama belki de ölmemiştir...” dedi.

Her iki okurumuza da bu bilgiler için sonsuz teşekkürler... Daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımı isimli veya isimsiz olarak beni 0542 853 8436 numaralı telefondan aramaya davet ediyorum.”

(19 Mayıs 2010)

 

Bu yazı toplam 1022 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar