1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Yine Trafik...
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Yine Trafik...

A+A-

Trafik kazalaları bıktırmadı mı artık ? Trafik kazası haberi olmayan gazeteleri özlemediniz mi ?
Sizi bilmem ama ben çok özledim. Özledim de, trafiğe çıktığımda pek de umut verici manzaralarla karşılaşmıyorum doğrusu. İşin garibi, herkes ama herkes, dikkatsiz sürücülerden, umursuz sürücülerden, saygısız sürücülerden şikayetçi. Herkes şikayetçiyse kazalara neden olanlar kimler ?
Trafik, ‘trafik ışıkları’nda yeşil’e kırmızı’ya hiç aldırmayan sürücülerle dolu... İki olasılık var: (1) Bu tiplerin tek derdi varacağı yere, herkesten 30 veya 45 saniye önce varmak. (2) Kuyrukta, ’yeşil’ bekleyeninin tümünün ‘enayiler’ olduğu sanmak.
Trafik, diğer sürücüleri hiç yokmuş farzeden sürücülerle dolu... Solunuzdan rüzgar gibi geçip gidenler mi istersiniz ? Bol bol... Hiç beklemediğiniz bir anda gelip önünüze girenler mi istersniz ? O da bol bol...
Trafik, bir elinde direksiyon, diğer elinde  telefonla dolanan sürücülerle dolu... Dikkatle izleyin. Bazı durumlarda bu sürücünün kaç eli var ? diye şaşırabilirsiniz bile. Elindekini dişlerken, aynı anda telefonda konuşanına bile rastladım ben.  Direksiyonu hangi eliyle tuttuğunu çok merak ettim ama göremedim malesef...
Trafik, hız radarlarının  (kameraların) yerlerini ezberlemiş, hızını ona göre ustalıkla ayarlayan sürücülerle dolu... Kameralara yaklaşırken hızını düşüren, kamerayı geçer geçmez gaza bütün gücüyle asılanlar gırla...Kameraların hangisinin aktif hangisinin çalışmadığını ezbere bilenler bile var.
Trafik, oto yolları yarış pisti sanan sürücülerle dolu... Motorsikletini arka teker üzerine kaldırarak gidenler mi istersniz ? Arabasının lastiklerini 10 metre cayırdatarak kendini yarış pistinde sananlar mı ? Bol bol....
Trafik, ne kuralları, ne yasaları, ne polisleri takmayan sürücülerle dolu... Belli ki bunların ne yasalar ne de polisle bir sorunu yok.  Bu tipler, ya yazılan cezayı sildirecek torpil sahibi kişiler,  ya da para cezasını fıstık parası olarak görmekte.
Yollar yetersiz... Trafik dolu dolu. Bu araba sayısına mevcut yolların cevap veremediği çok açık. Hem şehir merkezlerine giriş yollarının hem de çevre yollarının artırılması şart. Ama bu konuda herhangi bir çalışma veya proje de yok...Varsa bile bilinmiyor.
Bütün bunlar bir yana... Polis ?
Pek yok. Sadece mesai sonlarında birkaç  kavşakta;  trafik kazalarında; arada sırada ana yollarda birkaç trafik polisi görmek mümkün... Haaa..Bir de T.C.’den gelen misafirlerin konvoyunda, törenlerde v.s.

Bu yazı toplam 1614 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar