1. YAZARLAR

  2. Kutlay Erk

  3. YENİ YILA GİRERKEN...
Kutlay Erk

Kutlay Erk

SİYASET MEYDANI

YENİ YILA GİRERKEN...

A+A-

Bir yıl daha bitiyor… Yeni yıl, özelde Kıbrıs adasına ve Kıbrıslı Türklere genelde ise dünyaya ve dünya halklarına güzel bir yıl olsun…

Geride kalan yılın ilk yarısında iki büyük siyasi ve yönetsel bunalım yaşandı, birincisi LTB’de, ikincisi de kurultayını bir türlü kapatamayan UBP’de… Derinleşen bu bunalımların ikisini de erken seçimler kapattı…
Şimdi hem LTB’de, hem de hükümette, UBP’nin yarattığı derin sorunlar aşılmaya çalışılıyor. Her ikisinde de sorunları aşmak üzere halkın görev verdiği parti, CTP… Ve CTP, üstlendiği bu görevleri, 2013 yılının geri kalan süresinde, en iyi şekilde başarmak için kolları sıvadı.

2013 yılında Kıbrıs sorununun çözümü yönünde hiçbir ilerleme olmadı; BM’nin bütün çabalarına rağmen, tarafların ikisi de çok da uğraşmış değil aslında... Özellikle Kıbrıs Rum tarafı bu yıl içinde masaya oturmakta pek de istekli olmadı.

Kıbrıslı Türkler 2013 yılında trafik kazalarına can vermeye, denizlerde ve ormanlarda çevre felaketleri yaşamaya devam etti. Kanser hastalığın ürkütücü hızı kesilmeden sürdü…

Uzunca bir süre istikrarlı bir para birimine dönüşen TL, bu yıl içinde, inişte freni patlamış kamyon gibi süratle düşüşe geçti, nerde duracağı da belli değil… Ekonomi zaten iyi gitmiyordu, felakete seyir açtı… Kışın yağışsız geçmesi de felakete kuraklığın da katkı yapacağının ipucunu veriyor…

Kıbrıs adasının çevreleyen denizde doğal gaz ve petrol bulunması, hem ada, hem de bölge için ekonomik ve politik yeni bir dönemin de habercisi oldu… Ama Doğu Akdeniz’de sular da ısındı, Türkiye, kıyıdaş ülkelerle Münhasır Ekonomik Bölge konusunda mutabakata varamamış, özellikle de Kıbrıs ve Kıbrıslı Türkler üzerinden iddiasını sürdürüyor. Elli yıllık Kıbrıs sorununa şimdi bir de bu konu katıldı.

Çevre ülkelerde siyasi sorunlar derinleşirken, yılın son ayında Türkiye’nin iç siyasetinde yolsuzlukların ortaya atılması ve tutuklamaların yapılması, Ergenekon’un bir başka tür ve tarzı gibi yorumlanıyor. Kıbrıslı Türkler bu tatsız gelişmelerin kendilerini nasıl etkileyeceğinin merakı içinde yeni yıla girmeye çalışıyor.

Yeni yılda neler olabilir? TL’nin bu dramatik durumunda ekonomiyi okumak çok zor ama sorunlar yaşanacağı kesin. Hükümet bu konuda kendi program ve projelerini üreterek ve tüm muhatapları ile birlikte geliştirerek yurttaşı olabildiğince rahatlatmaya çalışacağı kesin…

Kıbrıs sorunu görüşmelerinin başlayacağı da kesin ama nasıl ilerler belli değil… Şu ana kadar liderlerin rolleri bir garip: Annan Planı’na “evet” diyen Rum lider, süreçte ayak sürüyor; “hayır” diyen Kıbrıslı Türk lider görüşmeye hevesli görünüyor. Görüşme süreci başladığında uluslar arası toplumun ‘diplomatik etkisi’ ile bu rollerin çözüme odaklanması umuluyor.

Yılın ortasında yerel seçimler olacak… Çok sayıda belediye mali bunalımda ama CTP’li, belediyelerin mali durumunda sıkıntı yaşanmıyor. Dolayısıyla, seçmenin bu farkı görüp, batık belediyelerde CTP’li adaylara destek vereceği öngörüsü var.

Kış, yağmurlarını 2014’e mi sakladı, görülecek… Trafik kazalarını azaltmak ise sürücülerin ve yöneticilerin ortak sorumluluğudur. Bu yıl içinde, hükümetin trafikle ilgili görevlerini eksiksiz yerine getirmesi ama sürücülerin de kurallar içinde trafikte olması, yaşanan dramları azaltacaktır. Kanser hastalığının önünün alınması ve erken teşhis için halkın bilinçlendirilmesi hükümetin ve ilgili sivil toplum örgütlerinin önündeki en önemli konulardan biri olmaya devam edecektir.

2013 yılının en umut vadeden gelişmesi, büyük ve derin sorunlar yaşayan Kıbrıslı Türkleri yönetmek üzere göreve gelen CTP-BG ağırlıklı hükümetin, sorunları çözmek üzere cesur adımlar atacağına dair programıdır. 2014 yılında bu adımlar atılması, sorunların etkisinin hafiflemesini sağlayacaktır. Kıbrıs sorunu çözüm sürecine de liderlerin hayat öpücüğü kondurması ve canlanan süreci anlamlı ve verimli sürdürüp sonuçlandırması, Kıbrıslılar ve ilgili tüm tarafları için 2014 yılını müstesna güzellikte bir yıl yapacaktır.
Umut en son ölür… Hoş geldin 2014…

Bu yazı toplam 3435 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar