1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Tirfon’da bulunan iki ‘kayıp’ şahıstan geride kalanlar köy içindeki mezarlığa gömülmüştü…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Tirfon’da bulunan iki ‘kayıp’ şahıstan geride kalanlar köy içindeki mezarlığa gömülmüştü…”

A+A-

Bir Kıbrıslırum okurumuz, bizi arayarak, iki “kayıp” şahıstan geride kalanların bir Kıbrıslıtürk tarafından tesadüfen 1980’li yıllarda bulunduğunu, sözkonusu Kıbrıslıtürk’ün bu kemikleri toplayarak, onları Demirhan’daki (Trahoni – Tirfon) Kıbrıslırum mezarlığında bir köşeye gömdüğünü anlattı.

Kıbrıslırum okurumuzun ifadesine göre, olay şöyle gelişti:
***  Demirhan’da (Trahoni-Tirfon) bir yol kenarından işi gereği sık sık toprak alan bir Kıbrıslıtürk, 1980’li yıllarda toprak aldığı noktada iki “kayıp” şahsın kemiklerinin açığa çıktığını gördü.
***  Bunun üzerine sözkonusu Kıbrıslıtürk, bu iki “kayıp” şahıstan geride kalanları toparlayarak, Demirhan’ın içindeki kilisenin yanındaki Kıbrıslırum mezarlığına gitti ve bulduğu insan kemiklerini bu mezarlıkta bir noktaya gömdü.
***  Barikatlar açıldıktan sonra kuzeye geçen bir Kıbrıslırum arkadaşına bu olayı aktaran sözkonusu Kıbrıslıtürk, iki “kayıp” şahısla ilgili bu öyküyü anlattı.
Kıbrıslırum okurumuza paylaştığı bu değerli bilgiler için çok teşekkürler.
Okurumuz bize, sözkonusu Kıbrıslıtürk’ün adını da verdi. Bu Kıbrıslıtürk’le önümüzdeki günlerde temasa geçeceğiz.
Konuyla ilgili olarak Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum yetkililerini de bilgilendirmiş bulunuyoruz.

**************************


***  “Kayıp” Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar’ın gömü yerlerinin bulunması konusunda Kıbrıslırum Polis Komutanı, polise çağrı yaptı…

“Kayıplarla ilgili bilgi toplayınız…”

Kıbrıslırum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in geçtiğimiz hafta içerisinde 1963-64 “kaybı” Kıbrıslıtürkler ve 1974 “kaybı” Kıbrıslıtürkler ve Kıbrıslırumlar’la ilgili olarak halka yaptığı bildiklerini paylaşmaları yönündeki tarihi çağrı ardından, Kıbrıslırum polisi de harekete geçirildi.

Kıbrıslırum Adalet Bakanlığı’na bağlı Kıbrıslırum Polis Genel Müdürlüğü tarafından Polis Komutanı Mihail Papayeorgiu tarafından polisteki tüm üst düzey yöneticilere ve komutanlara gönderilen yazıda, polisin “kayıp” Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar’ın olası gömü yerleri konusunda bilgi toplamak üzere harekete geçirilmesi talep edildi.
8 Kasım 2013 tarihli yazıda şöyle denildi:

“Konu: Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın kayıp şahıslarla ilgili bilgi sağlanmasına ilişkin çağrısı
Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın gerek 1963-64 döneminde, gerekse 1974’teki işgalin her iki aşamasında kayıp edilen ya da öldürülen Kıbrıslıtürkler’le Kıbrıslırumlar’ın gömü yerleri hakkında bilgi sahibi olan tüm şahıslara çağrıda bulunarak bu bilgiyi ilgili makamlara ve Kayıp Şahıslar Komitesi’ne vermelerini istediğini bilginize getiririm. Cumhurbaşkanı’nın basın bildirisi Kıbrıs Haber Ajansı internet sitesinde “Basın Açıklamaları” bölümünde yayımlanmıştır.

Cumhurbaşkanı’nın bu çağrısına uyarak, elemanlarınıza görevleri çerçevesinde, bilgi edinmek amacıyla harekete geçmeleri yönünde talimat vermenizi, Kıbrıslıtürk ve/veya Kıbrıslırum kayıp şahısların gömü yerleri hakkında edinilecek bu bilgilerin hiyerarşik olarak ilgili polis müdürüne aktarılmasını sizden istiyorum.
Kayıp şahıslar konusu Kıbrıs halkının uzun yıllardan bu yana yaşamakta olduğu dramın en trajik yönüdür. O nedenle tüm elemanlarınızın bu insani konuya gerekli ilgiyi göstermeleri ve bu sorunun çözümü için yürütülmekte olan çabalara olumlu katkılar yapmaları beklenmektedir.


Mihail Papayeorgiu
Polis Komutanı.”

Bu yazı toplam 1814 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar