1. YAZARLAR

  2. Sinan Dirlik

  3. ÇÖZÜM MÜ ÇÖZÜLME Mİ?
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

SYRIZA

A+A-


Batısı, doğusu beklemiyor muydu ? Nedir bu şaşkınlık ? Nedir bu panik ? Anlamak zor.
Evet, aylardır anketler doğruyu gösteriyordu. Sonuç da tahminler doğrultusunda gerçekleşti. Yunan halkı yapacağını yaptı. Yıllarca yokluk ve sıkıntı içinde kıvrandı durdu. Meydanlara çıktı. “Troika (IMF-EU-ECB) Got To Hell” (Troika Cehenneme Git veya Troika Cehenneme Kadar Yolun Var) diye avaz avaz bağırdı. Sonunda da, sandığa gitti, sorunlarına son vereceğine inandıkları SYRIZA’ya oyunu verdi. Yunan halkı umutlu. Verilen sözlerin yerine getirilmesini bekleyecek...

“Ne ilgisi var demeyin”, bu hareket başka başka ülkelere de sıçrayabilir. Örneğin İspanya’ya. Şimdi gözler İspanya’daki seçimlerde. Merakla, İspanya’nın SYRIZA’sı,  ‘PODEMOS’un da benzeri bir başarı elde edip edemeyeceği bekleniyor.  Avrupa (AB) şaşkın, IMF şaşkın ve panik içinde. Onlar da, genç, ateist, solcu Başbakan Alexis Çıpras’ın, uzun süredir yapacağını söylediklerini,  iktidara gelince gerçekten yapıp yapmayacağının telaşı içinde.

Yunanistan’ın, Türkiye ile de yıllardır süren sorunları var. Bir yanda Ege’yi bir yanda Kıbrıs’ı paylaşma (!) sorunları.  Hümanist Çipras’ın, Türkiye ile sorunlar konusundaki  düşünceleri ne ? (Ben bu yazıyı yazarken bu konuda henüz bir açıklama yoktu.) Çipras,  “Yunanistan büyük ekonomik sorunlar yaşıyor. Bir de Ege ve Kıbrıs’la uğraşamam. Gelin şu konuları çözelim” der mi ? Derse, ne önerecek ? Türkiye nasıl yaklaşacak ?  Garantör Yunanistan’a,  ekonomik bağımlılığı olmayan Güney Kıbrıs’ın yaklaşımı nasıl olacak ?
İşte bir sürü soru... Cevaplar için beklemekten başka yapacak bir şey yok.

*******

Cyprus Mail’in çağrısı

Yunanistan hem kendisi hem de Avrupa için ‘yeni bir döneme ‘start’ tabancasını patlatırken,  güneydeki saygın Cyprus Mail gazetesinin, Rum siyasetçilere, ilginç mi ilginç çağrısı  oldu.  Ne diyor Cyprus Mail ? “Siyasilerimiz fantezi dünyalarını bırakmalı....” diyor. Hatta ve hatta “Kıbrıs’ta varılacak bir andlaşma, arzu ettiğimiz kadar adil ve lehimize olmayabilir...” de diyor.

Tüm Kıbrıslılar biliyorlar ki, Kıbrıslı Rum’un ‘adil çözüm’  anlayışı  başka, Kıbrıslı Türk’ün ‘adil çözüm’ anlayışı başka. ... Tüm Kıbrıslılar biliyorlar ki,  ada bölünmüş durumda.  Bölünmüşlüğü tümden ortadan kaldırmanın imkanı yok...Tüm Kıbrıslılar biliyorlar ki ‘İki Bölgeli Federal’ model üzerinde duruluyor. Ama tarafların tartıştığı ‘Nasıl bir federal çözüm ?” konusunda... Tüm Kıbrıslı Rumlar da biliyorlar ki,  güneye göç eden tüm Rumların bir anlaşmayla geriye evlerine dönmeleri olanaksız...

Cyprus Mail’in çağrısı çok anlamlı ve son derece sağduyulu. Cyprus Mail, çağrısını Rum liderliğine yaptı. Ama sanırım  bu çağrıdan Kıbrıs Türklerinin de liderlerinin de alacağı dersler var.

Bu yazı toplam 2324 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar