1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Yıldönümü
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Sokak isimleri !!!

A+A-


Larnaka’da , ‘Piyale Paşa’ olan sokağın adı değiştirilmiş diye kıyameti koparanla oldu aramızda.  Rum işte böyleymiş, Rum işte şöyleymiş,  Türkçe sokak isimlerine bile tahammülü yokmuş  v.s.

Yahu, her şeyi ama her şeyi Türkleştirmek adına, -1974 öncesini bırak-  1974’den sonra,  sokak  isimleri bir yana, sen, köşe bucağın bile isimlerini değiştirdin... Ne sahil yolu bıraktın, ne sahil... Ne sokak adı bıraktın ne cadde... Ne köy adı bıraktın ne şehir...  Ne otel adı bırktın ve plaj adı.... Şimdi kalkıp Rum, Larnaka’da sahil yolunun –  bir kısmının-  adını değiştirdi diye kıyameti koparıyorsun.

İğneyi kendimize, çuvaldızı başkasına batırmayı öğrenemedik bir türlü...

Ve bu notları buraya düşmeme neden olan bir e-mail...

“Leymosun’u da Baf’ı da adım adım gezdim. Türk mahalleri dediğimiz mahalleleri. Bilmeyenler veya dikkat etmeyenler için buraya not düşüyorum.  1973 savaşından sonra, ne Leymosun’da ne de Baf’ta, Türk mahallelerindeki  sokak adlarını değiştirmedi Rumlar. Hayret içinde, her sokak girişinde başımı kaldırıp kaldırıp tabelalara gitti gözüm.  Sonra da, Kuzey’deki durumu düşündüm.  Orijinal isimleri unutulan sokakları, caddeleri, köy isimlerini düşündüm. Hatta ve hatta insanların bile isimlerini değiştirmeye çalışan zihniyeti düşündüm....”

Doğru...  Sokak ve köy isimlerine takdığımdan olacak, insan isimlerini unutmuştum.

Soyadı zorunluluğu getirildiğinde, yüz yıldır kullandığı lakabını, soyadı olarak almak isteyenlere “Rumca’dır...” veya “Rumca gibidir...” diyerek,  -Kıbrıslı Türk’ü her şeyiyle Türkleştirmek operasyonunun bir parçası olarak-  red yanıtı da verilmişti bu ülkede.

Harakiri

Türkiye basınından bir haber... İzmit körfezindeki asma köprü inşaatındaki çelik tellerden birinin kopması sonrasında, Japon mühendis intihar etmiş.  İntihar etmezden önce yazdığı notta da, çelik telin kopmasından kendisinin sorumlu olduğunu belirtmiş...

Japon mühendisin intiharı bana bir sürü şeyi hatırlattı.... Hileli malzeme yüzünden, inşaatlerin çökmesi yüzünden ölen işçileri...  İhmal yüzünden madenlerde sıkışıp havasızlıktan ölen işçileri... Sorumlular ? Onlar ortalarda yok. Hepsi de ölenlerin sırtından kazandıkları dolarlar üzerinde oturmuş keyif yapmaya devam ediyorlar. Japonla Türk arasında bu kadarcık fark olsun artık...

 

Bu yazı toplam 2213 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar