1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Dikomo’da olası gömü yeri…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Sen yoksul ve baskı altında olmayan özgür bir ülkeyi düşlemiştin…”

A+A-

Geçtiğimiz günlerde hayata veda eden Arjantinli ünlü şair Juan Gelman, “kayıp” edilen oğlunun ardından bir mektup kaleme almıştı… Juan Gelman mektubunda şöyle diyordu:

“Sevgili oğul,
Arjantin askeri diktatoryası eşin Claudia ve kızkardeşin Nora ile birlikte seni, 24 Ağustos 1976′da kaçırdı. 14 yıl kadar sonra, bir antropolog grubunun inatçı çalışması sonucunda kalıntıları bulundu.
Senden kalanları 7 Ocak 1990′da gömdük. Claudia kaçırıldığında yedi aylık hamileydi. Ne kendisinin ne de kız ya da oğlan olup olmadığını bilmediğimiz çocuğunun kalıntıları bulundu.
Nora kaçırıldıktan dört gün sonra bir toplama kampından serbest bırakıldı. Yaşıyor ve sana çok yaramaz ve akıllı bir yeğen verdi. Bizim cesur askerlerimiz silah bile taşımayan seni, 1976 Ekim ayı başında ensene kurşun sıkarak öldürdüler.
Bir ozandın. Daha sonra seni çimentoyla doldurdukları 200 litrelik bir varilin içine koydular ve Lujan nehrine attılar. Ve sonra “kimliği bilinmeyen” adı altında seni gömdüler.
14 yıl boyunca “kayıp” olarak kaldın. Kimbilir nerede geçti bu boş zaman. Belki dilsiz kemiklerin anlatır. Babamın tabutunu mezarına ben taşımıştım. Şimdi sıra senin tabutunu kendi mezarına taşımakta. Yalnızca senin yerine düş görmeye devam ediyorum. Sen dünyada adaleti düşlemiştin, yoksul ve baskı altında olmayan özgür bir ülkeyi düşlemiştin. Çoğu insan güzel olunacağını unuturken, güzeli daha güzel kıldın.
Bir süre önce Buenos Aires’te bir işkenceciyle karşılaştım. Toplama kampında sana öldürmeden önce işkence yapanlardan biri. Özgürce elini kolunu sallaya sallaya geziyordu.
Önce öfke, sonra güçsüzlük, sonra utanç duydum. Kendimden, utanç dolu ülkemden dolayı. Ölmediklerini ileri sürerek ölülerini gömmeyen bir ülkenin ulusal utancı. Menem ve Alfonsin’e ihtiyaç duymadan, katilleri yüreklerinde gizlice affedenler için…
Tek bir tesellim var: Ölümünü asla hatırlamayacaksın. Bana inan…
Juan Gelman”

Fotoğrafta Juan Gelman’ın oğlu ve hamile gelini katledildikten sonra ellerinden alınarak kaçırılan torunu var. Gelman uzun yıllar aradıktan sonra torununu Uruguay’da buldu – hükümet yanlısı bir aileye verilmişti…

http://fakfukfon.wordpress.com/2014/01/16/juan-gelmanin-katledilen-oglunun-ardindan-yazdigi-mektubu/

Bu yazı toplam 1433 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar