1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Sadrazamköy ve Akdeniz’de kazılar...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Sadrazamköy ve Akdeniz’de kazılar...

A+A-

 

Kayıplar Komitesi’nin “kayıp” Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar’dan geride kalanları aramakta olduğu kazıları devam ediyor.
Vadili’de bir okurumuzun bize, bizim de yıllar önce Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiş olduğumuz alanda bulunan bir kuyu için rampa yapımı devam ederken, yine bir başka okurumuzun Stilloz’da (Mutluyaka) göstermiş olduğu bazı olası gömü yerlerindeki kazılar sürdürülüyor.
Mevlevi (Kyra) köyünde bir “kayıp” kadınla ilgili bir okurumuzun bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine ve başka kaynakların da Kayıplar Komitesi yetkililerine verdikleri bilgiler doğrultusunda yeni bir kazıya başlanırken, Sadrazamköy’de (Livera) bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’in gömülü olduğunun sanıldığı alanda da kazılar yürütülüyor. Bir Kıbrıslırum şahit yıllar önce bize bu alanı göstererek buradaki bir kuyuya yedi “kayıp” Kıbrıslıtürk’ün gömülmüş olduğunu anlatmış, biz de Kayıplar Komitesi yetkilileriyle okurumuzun anlattıklarını ve bu yerle ilgili bilgileri gönüllü olarak paylaşmıştık. Kıbrıslırum Kayıplar Komitesi yetkilileri, Sadrazamköy’e (Livera) ilişkin bilgileri Kıbrıslıtürk Kayıplar Komitesi yetkilileriyle henüz 1998 yılında paylaşmıştı.
Akdeniz (Ayirini) köyünde de iki “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanların aranmakta olduğu kazılara devam ediliyor.
Kıbrıs’ın güneyinde ise Koççinodrimitya’da bir okurumuzun bize, bizim de Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiş olduğumuz alandaki sıra kuyularda kazılar devam ediyor. Bu sıra kuyulara 1963-64 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’in gömülmüş olduğu bilgileri bulunuyor.
Kıbrıs’ın güneyinde devam etmekte olan bir diğer kazı da Engomi’de yürütülüyor. Burada da bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar aranıyor.
Kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1561 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar