1. YAZARLAR

  2. Ünal Fındık

  3. Rus ruleti yılı
Ünal Fındık

Ünal Fındık

Rus ruleti yılı

A+A-

Dünya’da 2015 yılı için çeşitli isimlendirmeler yapıldı, yapılıyor. Ben de dünyadaki gelişmelere bakarak 2015 yılını “Rus Ruleti Yılı” olarak ilan ediyorum.
Rus ruletinin ne olduğunu sanırım herkes biliyor. Peki o zaman neden yeni yılı dünya için Rus ruleti yılı ilan ettim?
Bunun birkaç nedeni var. Geçen haftalarda da yazdığım gibi dünya yeni bir soğuk savaş dönemine giriyor. Batının Rusya’ya uyguladığı ekonomik yaptırımlar ve buna paralel olarak aşırı düşürülen petrol fiyatları Rus ekonomisinin geçen yılın sonlarında resesyona girmesini getirdi.
Rusya’nın buna tepkisi ise sert oldu. Putin bunun soğuk savaşa yol açacağı uyarısında bulundu. Ama yaptırımlarda en küçük bir esneme olmadı. Buna karşın Putin de Ukrayna’da hiç geri adım atmadan bildiğini yapmayı sürdürdü.
Bu durum Rusya’nın önümüzdeki günlerde yeni kararlar vermesini getirecek. Muhtemelen bu karalar Ukrayna’nın batı yandaşı olmasını engellemek için doğrudan müdahalelere devam edecek. Ayrıca eski Sovyetler Birliği üyesi ülkelerle ilişkilerini daha da artırmak için bu ülkelere baskıları artıracak.
Bunun ilk adımı olarak “Avrasya Ekonomi Birliği” 1 Ocak 2015’te göreve başlıyor. Rusya, Belarus, Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan’dan oluşacak. 2011 yılının mayıs ayında Rusya, Belarus ve Kazakistan ekonomi birliğinin kurulması konusunda anlaşmıştı.
Rusya şimdi bu ekonomik birliğin gelişmesi için çaba harcayacak. Elbette bu birlik Avrupa Birliği’ne alternatif olamayacak. Ancak Rusya bu birliği eski sovyet cumhuriyetlerini kendi kontrolü altında tutmak ve batının buralarda nüfuz elde etmesini engellemek için sağlamlaştıracaktır diye düşünüyorum.
2015 yılında Avrupa Birliği’ni çok daha büyük krizler beklemektedir. Muhtemel bir Euro bölgesi krizi yılın ilk aylarında karşılaşılacaktır. Bilindiği gibi Euro bölgesinin en zayıf halkası Yunanistan zorunlu olarak erken seçime gidiyor. Bunun nedeni 3. Turda da parlamentonun cumhurbaşkanını seçememesi.
Merkez sağ ve merkez sol ile sosyal demokratlardan oluşan AB yanlısı Yunanistan hükümeti 3.turda gerekli 180 oya ulaşamadığı  ve 168’de kaldığı için 25 Ocak’ta ülkeyi erken seçime götürme kararı aldı. Anketler Radikal Sol Koalisyon’un zafer kazanacağını gösteriyor.
Radikal Sol Koalisyonu eylül ayında Selanik adlı paketi gündeme taşıdı. Parti bu programda vergilerin düşürülmesini, asgari ücretin arttırılmasını, kamu ve özel sektörde yeni 300 bin iş sahasının oluşturulmasını, ayrıca aşırı derecede borçlu ailelerin borçlarının silinmesini öngörüyor. Birçok Yunanlı, bu tedbirlerde kurtuluşlarını görüyorlar. Ama bunun mümkün olup olmayacağını zaman gösterecek.
Uzmanlar böyle bir gelişme olması halinde Yunanistan’ın mali piyasalardan kopacağını söyledi. Aynı kaynaklar Euro’nun düşüşünün de Yunanistan’ı drahmiyi geri getirmeye zorlayacağını iddia etti.
Bu durum zaten sarsılmakta olan Euro bölgesini derinden etkileyecektir. Bu durumda geçen yılın son günlerinde tırmanışa geçen dolar yeniden egemenliğini ilan edecek.
Kuşkusuz bu gelişmeler 2015 yılının en kritik gelişmeleri olacak. Çünkü batının Rusya’ya ekonomik yaptırımları, Rusya’nın da buna karşı yeniden blok oluşturması demek soğuk savaşın adım adım geri gelmesi demektir.
Bundan önce yıllarca süren soğuk savaş ülkelerin kaynaklarını tüketmişti. İnsanlığın gelişimine, refah ve mutluluğuna harcanması gereken kaynaklar silahlanmaya, bölgesel çatışmalara ve dünyayı onlarca defa yok edecek nükleer silahlara harcanmıştı.
İnsanlık 1989’da geride bıraktığı soğuk savaşı 2015’de yeniden yaşamak istemiyor. Ama görünen dünyayı yöneten liderlerin 2015’de bu Rus ruletini oynamaya hevesli olduğudur.
Umarım sağ duyu galip gelir ve bu girişimleri yapan liderler başarılı olmazlar. Yoksa Rus ruleti sadece kendi kafasına silah dayayıp tetiği çekenin sonu olur. Ama dünyayı yöneten liderlerin yapacağı böylesi bir Rus ruleti tüm insanlığın sonu olabilir.
Tüm okurların yeni yılını kutlarım. 2015’in bütün dünyaya ve elbette Kıbrısımıza barış getirmesini dilerim.

Bu yazı toplam 1800 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar