1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. NTV’ye “kayıplar”ı anlattık…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Pareklişa’da 32 “kayıp”tan geride kalanlara ulaşıldı… Tekke Bahçesi hala “muamma”…

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin Leymosun yakınlarında Pareklişa’da bir taş ocağında yürütmekte olduğu ve Dohni ile Zigi’den alınarak “kayıp” edilen ikinci otobüste bulunan “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların aranmakta olduğu kazıda, 32 “kayıp”tan geride kalanlara ulaşıldı.

Pareklişa’daki kazının birkaç ay daha devam etmesi bekleniyor.

Kıbrıs’ın kuzeyinde ise Alsancak’ta (Karava) bir tank mevzisinde, Lefkoşa dışında iki ayrı noktada, Akdeniz’de (Aya İrini) kazılar devam ediyor. Haspolat’ta (Mia Milya) ve Gürpınar’da (Aya Marina) da kazılar yürütülüyor.
Afanya’da (Gaziköy) sabır ağaçları çevresindeki kazılar sürdürülürken, Tekke Bahçesi yakınında bulunan bir alanda yürütülen kazılar sona erdi. Tekke Bahçesi civarına gerek 1963, gerekse 1974’te pek çok “kayıp” Kıbrıslırum’un defnedilmiş olmasına karşın bu bölgeye Vakıflar İdaresi (Evkaf) tarafından çok sayıda inşaat yaptırılmış olması nedeniyle bu “kayıplar”dan geride kalanların inşaatlar esnasında yok edilmiş olabileceği veya yapılan yolların altında kalmış olabilecekleri kuşkuları bulunuyor. Bu konuda Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı Rauf Ersenal’ı da bilgilendirdik ve kendisinden bu konuda araştırma yaparak gerek kamuoyunu, gerek “kayıp” yakınlarını, gerekse Kayıplar Komitesi’ni aydınlatmalarını rica ettik. Bu inşaatlar yaptırılırken, Vakıflar İdaresi’nde bu inşaatlardan sorumlu şahıslar kimlerdi? Burada bulunmuş olan çok sayıda insan kalıntıları nereye götürüldü? Bir mezarlığa mı gömüldü? Bu ve benzer soruların araştırılması gerekiyor çünkü gerek 1963’te, gerekse 1974’te bu alanlara bazı “kayıp” Kıbrıslırumlar’ın gömülmesine tanıklık eden Kıbrıslıtürk şahitler bulunuyor. Aynı şekilde bu inşaatlar yapılırken, bazı “kayıplar”dan geride kalanların bulunduğu yönünde bilgiler de mevcut.

Kasım 2007’de bu sayfalarda bazı Kıbrıslırum “kayıplar”ın yağ varilleri içerisine konarak bu bölgeye gömülmüş oldukları yönünde duyumları da yayımlamıştık. Belki de bu bölgenin tümüyle metal dedektörler aracılığıyla Kayıplar Komitesi tarafından taranması gerekiyor.

Tekke Bahçesi şehitliği dışındaki yakın bölgelere “kayıp” Kıbrıslırumlar defnedilirken, Tekke Bahçesi şehitliğine de bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler defnedilmiş bulunuyor ancak Kayıplar Komitesi’ne şehitlikte isimsiz mezarlarda kazı yapmasına “yetkili makamlar” tarafından “izin” verilmiyor.

Tekke Bahçesi ve civarına gömülen gerek Kıbrıslıtürk, gerekse Kıbrıslırum “kayıplar”la ilgili yıllardır bu sayfalardan yayın yapıyoruz, pek çok “kayıp” yakını da bu alanlarda kazı yapılması yönünde taleplerini Kayıplar Komitesi’ne defalarca iletmiş bulunuyor. Tekke Bahçesi’ndeki bu “muammalar”ın çözülebilmesi için okurlarımı bildiklerini paylaşmaya davet ediyorum… İsimli veya isimsiz olarak beni 0542 853 8436 numaralı telefonumdan arayabilirsiniz.

Bu yazı toplam 1562 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar