1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Yaşar Kemal’in kaleminden: Ermeni mülkleriyle ‘cumhuriyetin şişirdiği keneler’…” – 1 -
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

“Onu nasıl bilirdiniz ?”

A+A-


Cenazeleri törenlerini sevmem.  Kaybettiğim sevdikleriminkine katıldığımda da, bir yandan üzülürken bir yandan da  bazı şeyler  bana hem ilginç hem de garip gelir.   Öncelikle, (yeni moda) defin sırasında mikrofon-hoparlör kullanılmasına gülsem mi ağlasam mı diye düşünürüm her seferinde.  Arapça duaları  da yadırgarım hep.

Bir katilin cenazesinde bulunmadım hiç. Ne de idam edilmiş birinin. Bir tecavüzcünün de...  Onlar için de “Onu nasıl bilirdiniz ?” sorusu sorulur mu toprağa verilirken ? Bilmem.
Siyasilerin defin işlemi de ilginçtir herhalde.  Örneğin, siyasi yaşamı boyunca birçok kişinin ölümüne neden olmuşların,  katil diktatörlerin falan... Hep merak etmiştim Kenan Evren defnedilirken “Nasıl bilirdiniz ?” sorusuna ne cevap vermişti cemaat. Alışılagelmiş şekilde “Çok iyiiiii” mi denmişti mesela ?  Öğrenemedim.

***

Merak etmişsinizdir bu giriş nereye bağlanacak şimdi diye. Merağınızı giderelim hemencecik.
Geçtiğimiz günlerde, Türkiye siyasi tarihinin en renkli kişilerinden biri daha uğurlandı son yolculuğa.  Ünlü mü ünlü şapkası ile birlikte... Süleyman Demirel’den söz ediyorum.  Zaman zaman kesintilere de uğramış olan uzuun Başbakanlığı döneminden kalma ‘inciler’ toparladım üşenmeden. Bu ‘inciler’den örnekler sıralıyeceğım sizlere.

***

• 60’lı yıllarda,  (Kıbrıs sorunu nedeniyle gergin ilişkiler nedeniyle) İngiltere’ye bir ziyaret gerçekleştirdikten sonra bir gazeteci “Efendim...Neden İngiliz Dışişleri Bakanı’nın elini sıktınız ?” diye, garip mi garip bir soru sormuş Demirel’e. Cevap:“Neresini sıkacaktım ki ?”
• Bir gazeteci sorusu yine...”Yunanistan Ege Denizi’nin bir Yunan gölü olduğunu iddia ediyor. Ne diyeceksiniz ?”
“Ege, bir Türk gölü değildir. Ege bir Yunan gölü de değildir. Ege zaten bir göl değildir.”
• Ülkede benzin sıkıntısı var. Başbakan Demirel’e sorular, ve cevabı: “Benzin vardı da biz mi içtik ?”
• Gazeteci sorar: “Efendim sizce ‘derin devlet’ nedir ?
“Derin Devlet,  normal devletin raydan çıkmış halidir”.
• PKK ateş kes ilan eder. Demirel’in açıklaması:
“Kan döken insanlar ‘Biz  kan dökmekten vazgeçtik’ derlerse, ‘İyi yaptınız alın size mükafat’ denmesi mümkün değildir. Kan döken insanlara ‘Aman vazgeçmeyin, kan dökmeye devam edin’ demek de mümkün değildir. Kan dökenler bundan vazgeçerlerse “Bu iyi olmadı’ demek de mümkün değildir.”
• Soru: “Sayın Demirel... Türkiye’nin durumunu tek kelimeyle özetler misiniz ?”
Cevap: “İyi...Ama iki kelimeyle özetlememi isterseniz,  iyi  değil.”
• Genel evler konusundaki bir soruya verdiği cevap:
“Genel evleri kapatalım da bizi mi  s.....ler...”
• Deniz Gezmiş ve arkadaşları asıldığında Demirel, Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’yu gündeme getirir ve “İşte şimdi durum 3-3 berabere” der.

Daha çook şeyler var Demirel’den kalan.. Ama şimdilik bu kadarla yetinelim.

Bu yazı toplam 2061 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar