Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Ohi

A+A-


İlk ‘Ohi’ 28 Ekim 1940 damgalı.  28 Ekim 1940’da İtalyan ültimatomuna ‘Ohi’ (Hayır) demişler.  O gün bu gündür, her yıl 28 Ekim Yunanistanda  (Nedense Kıbrıslı Rumlar da) Milli Bayram olarak kutlanıyor.
Yıldönümlerinde kutlanmayan ama sonraki günlerini, yıllarını  tümden değiştiren başka ‘Ohi’leri de var tarihlerinde Yunanlıların.  Belli ki ‘Ohi’ alalade  bir ‘hayır’ olmaktan çıkmış hayatlarından. Sıkıştılar mı ‘OHİ’ diyorlar… Bu ‘Ohi’lerin çoğunun sonrası da genellikle çok sıkıntılı günler getirmiş arkadan.  İtalyanlara ‘Ohi’, Almanlara ‘Ohi’… Faşistlere ‘Ohi’, komünistlere ‘Ohi’… Şimdi de büyük sevinç çığlıkları ile girdikleri AB’ye EURO’ya ‘Ohi’…
Bir ‘OHİ’ günü daha yaşadı Yunanlılar geçtiğimiz Pazar günü. Sandık başına gittiler ve “Ohi” dediler çoğunlukla. Şimdi hem ‘Ohi’ diyenler, hem AB,  hem de  Yunanlı olsun olmasın, konuyla birazcık olsun ilgilenen herkes “Şimdi ne olacak acaba ?” diyerekten bekleyiş içinde.
Umarım sonu iyi gelir.

***

Yunanistan  ve hatta AB, sandıktan çıkan ‘Ohi’ ile çalkalanırken, nedense (!) bunca yıl Kıbrıs’da yaşadıklarımız  geliverdi aklıma. Kıbrıs’ta da, başta,  bir dönemdeki liderleri Makarios olmak üzere,  Grivas, Yorgacis, Samson gibi Ohi’ciler vardı bol bol.  Her önerilene, hatta kendi aralarındaki çatışmalarda bile,  ‘Ohi’ demeyi bir kahramanlık sayıyorlardı hep. Sonuç:  ‘Ohi’ diye  diye de 63’leri, 64’leri hatta 74’leri yaşattılar insanlarına da bu güzel ülkeye de.
Bir ara, bizim Denktaşımız da kapılmıştı ‘Ohi’ rüzgarına. Özellikle de, kenini çok daha güçlü hissetmeye başladığı  1974’den sonra… Rum ne derse ‘Ohi’ diyordu o da. Yabancıların bile dikkatini çekmişti bu durum. ‘Mr Ohi’ değil ama ‘Mr. No.’ olarak anmaya başlamışlardı onu.
Gel zaman git zaman,  Annan Planı ile çözüm umutlarının eşiğine kadar gelindi. Herkes  umutlandı.  Umut Türklerde ‘Evet’e dönüştü, ama Rumlar ona da ‘Ohi’ dediler binbir bahane ileri sürerek.  Ve 10 küsur yıl daha kaybedildi böylece.

***

Yunanistan ‘kemer sıkma’ya ‘Ohi’ dedi. Yani “Ben sizin emirlerinizle kemer sıkmam” dedi. Şimdi ne olacak ? Gözler, karar merkezlerinde.  İşin ilginç yanı, benzeri sıkıntıları yaşayan başka ülkelerin de, bu ‘Ohi’den sonra homurdanmaya başlamış olması. Sıkıntılar yaşayan ve durumu bizi de yakından ilgilendiren ülkelerden biri de Kıbrıs Cumhuriyeti. Yunanistan’ın ardından, yakınlarda bir ‘Ohi’ de Kıbrıslı Rumlardan çıkar mı dersiniz ?

---------------------------------------------


SEVDİĞİM SÖZLER

• Para ile insan arasındaki karşılıklı ilişki şöyledir: İnsan paranın sahtesini yapar, para da insanın. (B.FRANKLIN)
• Para her kapıyı açar ancak kilitleyemez. (YUNAN ATASÖZÜ)

Bu yazı toplam 1985 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar