1. YAZARLAR

  2. Eralp Adanır

  3. Kıbrıs’ta Türkçe Ezan ve Nazım Hoca-14
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

İdam

A+A-

Türkiye’de  ‘idam’ yeniden gündemde. Ülkenin Cumhurbaşkanı da Başbakanı da inanılmaz bir şekilde ‘idam’ savunuculuğu yapıyor.  Onlara destek verenler de çok maşallah.  Sonunda başarılı olurlar, ‘idam’ı hortlatırlar mı ülkede, bilemem.

***

İlginçtir, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en çok ‘idam’ kararı, darbeler ve askeri yönetimler sırasında verilmiş.  Yani astığım astık kestiğim kestik,  bir başka deyişle,  diktatörlük dönemlerinde. 1920 ile 1984 tarihleri arasında idam edilenlerin toplam sayısı 712 imiş. Bu 712 kişi arasında, aslında idamı hak etmeyen kaç kişinin dar ağacında canının alındığını bilemiyorum.  Ve de açıkçası, ben,  insan hayatının, birkaç kişinin dudakları arasından çıkacak üç beş sözcükle, pamuk ipliğine bağlı olmasını da kabul edemiyorum.

***

Birazcık araştırdım.  Dünyada, en çok idam infazı, Afrika, Ortadoğu ve Asya ülkelerinde varmış... Bu konuda rekor Pakistan, İran ve Suudi Arabistan’daymış...  Türkiye de bu rekortmenler (!) arasına mı katılacak acaba ?  diye merak ve endişe içinde bekliyorum.  FETÖ paranoyası içinde, 100 bin kişi hakkında soruşturma açılmışsa, bu sayı her gün daha da artmaktaysa, ‘idam’ konusundaki endişelerimde de haksız değilim herhalde.

***

Ve düşünüyorum... Bir insanın,  örneğin, bir başka insanın kafasına silah dayayıp vurup öldürmesi ile;  bir insanın bir başka insanın kafasını kesip öldürmesi ile; birkaç insanın (!), bir emirle insanları öldürtmesiyle; insanların,  ‘öldürmeyi’  resmileştirmesi,  kendi koydukları yasalarla, bilmem hangi maddeye dayandırarak dar ağacında sallandırılması arasındaki fark ne ?  Biri gayrı resmi canilik, diğeri ise resmiyet kazandırılmış canilik mi ?

Bayram Yaratmak

Diğer merkezlerimizde, Girne’de, Mağusa’da, Lefke’de Güzelyurt’ta  neler olduğunu bilmiyorum. Ama 31 Ekim akşamı Lefkoşa’nın Dere Boyu olarak bilinen eğlence merkezindeki kalabalığı  ve ‘farklı’ coşkuyu görünce, önce “Ne oluyor acaba ?” dedim...  Sonra hatırladım.  31 Ekim,  Dünya Cadılar Bayramı’ydı... Yahut gerçek adı ile Halloween...

Dere Boyu’muz, acaip kıyafetler giymiş, maskeler takmış,  suratlarına acaip makyajlar yapmış gençlerle dopduluydu... Bu ‘özel’ gecenin, ilginç taraflarından biriydi böyle giyinmek böyle makyaj yapmak... Bir diğer ilginç şey de söz konusu bölgedeki kafelerin, barların  dopdolu olmasıydı... Belli ki ‘Cadılar Bayramı’ işletmecilere iyi bir kazanç  bahanesi olmuştu. 

Birkaç yıl öncesine kadar böyle bir ‘kutlama’ (!)  yoktu. Ama son birkaç yıldır bir ‘gelenek’ haline gelmiş veya getirilmişti Halloween. Kutlama merkezi de –Lefkoşa’da- Dere Boyu’ydu. Aslında bir Pagan ve Hristiyan geleneğiydi ‘Halloween’.  Ama  gençlerimiz bunu ya bilmiyorlar yahut da bilmezden geliyorlardı.  Teşbihte hata olmaz... Aynı,  örneğin, Kurban Bayramının ne olduğunun, neden kutlandığının çoğu insan tarafından bilinmediği gibi...

Bir kayıp daha verdik

Hafta sonu yaklaşırken aileden bir kayıp daha verdik. Mustafa’yı da kaybettik. Şok’u atlatmaya çalışıyoruz.
Bazıları ‘İlahi karar’ der bazıları ‘kader’... Hangisi isterse olsun, isyan etmemek elde değil.  Bu kadar b...tan insan,  gönlünce yaşamaya, keyif çatmaya devam ederken ‘iyiler’ neden gidiyor ‘o’ bilinmeze doğru ? Mantıklı bir cevap verecek var mı bu soruya ?
Her neredeysen şimdilerde, ışıklar içinde ol Mustafa...
Başta annesi, babası , kızkardeşi, eşi ve sevgili kızı, en yakınları ve hepimizin başı sağolsun.... Söyleyebileceğimiz başka birşey var mı ?

------------------------------
Sokak Ağzı

• Neymiş ???  Demek ki istenirse olurmuş...Bak, Türk Polisi ile Rum Polisi,  ne güzel işbirliği yaptı Pile’deki kumarhane baskınında...
• Habere bak habere !!!!  Devlet Hastanemizde iki yıldır olmayan sıcak su  artık varmış... Utanmadan manşet de yaptık gazetelerimizde...
• Yaz boyunca yollardaki çukurlara düşüp küfrettik durduk.  Çöken yolların haberlerini okuduk gazetelerde.  Yürümek tehlikeli... Arabayla gitmek tehlikeli... Bisiklet, motosiklet çok daha tehlikeli... Şimdi kış geliyor.  Bakalım daha neler gelecek başımıza..
• Belediyelerimiz çalışanların maaşlarını vermekten aciz. Beklersiniz yolları tamir etsinler ? Çok beklersiniz...
• Bağlayalım Belediyeleri da Türkiya’ya da çözülsün sorun....
• Cadı Bayramımızdı eksik. O da kutlanmaya başladı eksiğimiz tamamlandı.  Gençlerimiz, maskaraya dönmek için harcadıkları parayı bir hayır kurumuna bağışlasalardı daha iyi olmazdı ?
• Bir gizli p...t’lar var bir da gizli olmayanlar... Gizli olmayanlardan korkmayın. Siz asıl gizli olanlardan korkun.

Bu yazı toplam 1818 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar