1. YAZARLAR

  2. Çağın Özılgaz

  3. Hyundai WRC + Cem Aytaç = Zafer
Çağın Özılgaz

Çağın Özılgaz

Hyundai WRC + Cem Aytaç = Zafer

A+A-

KKTC Ralli Şampiyonası; özlediğimiz aksiyon, heyecan, toprak ve duman kokusu geçtiğimiz hafta başladı. Açıkcası rallinin 3 gün sürecek olması gözümüzü korkutmadı değil. Yorucu ve stresli bir hazırlık dönemi geçirdik ve artık herşey hazırdı. Cuma akşam üzeri, yarışın sponsoru Hyundai Asok Limited binasında seromonik start yapıldı ve Cemsa özel seyirci etabını geçmek üzere 14 yarışmacı yola koyuldu.

İlk çift çıkış, Cemsa SSS
Cemsa’da ilk etap fazla ilgi görmedi, halbuki KKTC’nin ilk çift çıkışlı özel seyirci etabıydı bu. İlk çıkışta Selen Bilgimer, sorun yaşayan Akan Pala’yı geride bıraktı. Ardından Cem Aytaç Projektörleri yakmak isterken aracını söndürünce Fikri Macila’ya geçildi. Daha sonra Deniz Denner, Ahmet Gürün’ü geride bıraktı. Derviş Sütcüoğlu en iyi zaman imza atarak Cemal Arsal’ı geçerken; Sadık Bilgimer, Yusuf Cambaz’ı; Serkan Coşar, Mehmet Kamiloğlu’nu ve Tuğçe Eskimuhtaroğlu’da Özgür Turan’ı geride bıraktı. İlk etap’da sorun yaşayan Cem Aytaç, ikinci etap’da en yakın rakibinden 10 saniye çalınca, Deniz Denner’in ardında, 2’inci sıraya yükseldi. İlk ayağın son etabında ise liderliği aldı. İlk ayağı Sadık Bilgimer 2‘inci sırada bitirmeyi başarırken, onu Serkan Coşar takip etti.

Süper Ralli
2’nci güne 2’şer kez geçilen Lavinium ve Balıkesir ile devam ettik.  İkinci gün firelerle başladı, önce Tek bayan yarışmacı Tuğçe Eskimuhtaroğlu, daha sonra Cemal Arsal, Özgür Turan ve Selen Bilgimer, son olarak da Deniz Denner sorun yaşayarak yarış dışı kaldılar. Fiat Palio aracıyla Özgür Turan hariç diğer yarışmacılar süper ralli haklarını kullandılar. Gün sonunda Cem Aytaç liderlikteki yerini korurken, bu kez arkasında Serkan Coşar, 3’üncü sırada ise Sadık Bilgimer vardı. 2’inci gün istediği tempoyu yakalayamayan Derviş Sütcüoğlu 7’inci sıraya kadar gerileyince,  Mehmet Kamiloğlu ve Fikri Macila sırasıyla 4 ve 5’inci sıraya yükseldiler. Yusuf Cambaz, 6’ıncı sıradaki yerini korudu.

Cem Aytaç, 14’de 12 yaptı
Süper ralli kullanan yarışmacılardan sadece Tuğçe Eskimuhtaroğlu ve Deniz Denner 3’üncü güne başlayabildi. Toplamda geçilen 14 etabın 12’sinde en iyi zamana imza atan Cem Aytaç-Akan Keskiner ikilisi sadece, iki kez geçilen Cemsa Özel seyirci etaplarında en iyi zamana imza atamadı ve Serkan Coşar-Mehmet Coşar ikilisinin 1 dakika 18 saniye önünde rahat bir birincilik aldı. Sezona hızlı başlayan ve seyircilerden büyük takdir toplayan Sadık Bilgimer, Serkan Coşar’ın 49 saniye gerisinde kürsüye çıkmayı başardı. Son günün ilk etabında lastik patlatan Mehmet Kamiloğlu temposunu kaybedince Fikri Macila ve Yusuf Cambaz’a geçildi ve yarışı 6’ıncı sırada tamamladı. İkinci gün kaybettiği sıraları geri alamayarak 7’inci sırada kalan Derviş Sütcüoğlu Power Stage’i alarak hanesine ekstra 3 puan yazdırmayı başardı. 8’inci sırada Ahmet Gürün finiş görürken, yine sorunlarla boğuşan Deniz Denner 9’uncu sırada kalsada power stage’den ekstra 1 puanı hanesine yazdırdı. İkinci gün 4 etap süper ralli zamanı alan Tuğçe Eskimuhtaroğlu Son sırada kaldı.

Kısa Kısa..

• Geçtiğimiz haftaki yazımın son cümlesinde de dediğim gibi “Raikkonen ve Alonso’yu dikkatle izleyin”. Geçtiğimiz hafta Avustralya’da start alan Formula 1 sezonu Lotus pilotu Kimi Raikkonen’in galibiyeti ile tamamlandı. Her fırsatta aracının yeteri kadar hızlı olmadığını söyleyen Ferrari pilotu Fernandı Alonso 2’ci olurken, kürsüyü son şampiyon Red-Bull pilotu Sebastian Vettel tamamladı. 1 hafta ara ile bu kez F1 Malezya’da; Yarın sabah 10:00’da sıralama turları, Pazar sabahı yine aynı saatte 5 kırmızı ışık sönecek ve büyük yarış başlayacak.

• Kariyerine RalliKros’da başlayan ve bu sene WRC dışında kalan Peter Solberg, 31 Mart tarihinde, İngiltere Lydden Hill bölgesinde gerçekleşecek olan Rallikros yarışı için kayıt yaptırdı. Solberg, Citroen DS3 Süpercar ile kendi takımı adına mücadele edecek.

• “Bu sezon WRC’de tekrar yer alırmıyız bilmiyorum, programımız çok sıkışık” dedi Ken Block. “Bütün bir sezonu takip ederek kendimi sınamak istiyorum, senede bir kaç yarışa katılarak kendinizi tepedekilerle kıyaslama şansınız yoktur. Xgames ve Gymhana’dan vazgeçmek istemediğim için WRC’de şu an tam zamanlı yer alamıyorum” dedi.

• Almanyanın efsanevi Nürburgring pisti satılığa çıkarıldı. 4 konfigürasyondan oluşan pistin 20 kilometrelik Nordshcleife bölümü 1920 yılında inşa edildi. modern pist bölümü olan Zielschleife ise 1982 yılında inşa edilmişti. 125 milyon euro’dan alıcı arayan pist için 10’dan fazla talip olduğu belirtildi.

• Rakiplerinde farklı olarak 2 pit-stop yapan ve lastik aşınmasını önleyen sürüş stiliyle 7’inci sıradan başladığı yarışı kazanan Kimi Raikkonen; “sabah yapılan sıralama turlarında kuru zeminde tek bir tur atabildim ve 1 köşede ufak bir hata yaparak 7’inci sırada kaldığım için hayal kırıklığı yaşamıştım” dedi.

Bu yazı toplam 1639 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar