1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Haspolat’ta bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Haspolat’ta bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı…

A+A-

 

Kayıplar Komitesi’nin adamızın kuzeyinde ve güneyinde “kayıplar”dan geride kalanların bulunması için yürütmekte olduğu kazılar devam ederken, Haspolat’ta (Mia Milya) bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldığı öğrenildi.
İki “kayıp” şahıstan geride kalanların aranmakta olduğu kazı, bir dere yatağında yürütülüyor. Bu iki “kayıp” şahsın, Kıbrıslırum “kayıplar”dan olduğu tahmin ediliyor.
Haspolat’ta (Mia Milya) yürütülmekte olan bir diğer kazıda ise bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar aranıyor. 63-64 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların arandığı bu kazı da bir kuyunun çevresinde devam ediyor.
Kayıplar Komitesi, Girne’de stadyum karşısında bir alanda yeni bir kazı başlatırken, Dağyolu’nda (Fota) da bir diğer kazıya geçildi.
Sinde’de (İnönü) bir kuyu kazısında herhangi bir ize rastlanamazken, bu kazı da sona ulaşıyor. Bu kuyuyu bir okurumuz göstermiş ve buraya bazı “kayıplar”ın gömülmüş olabileceği bilgisini vermişti.
Şirinevler’de de (Ayermola) daha önce yağmurlar nedeniyle ara verilmiş olan bir kazıya yeniden başlandı.
Lefkoşa’da ise Tekke Bahçesi yakınında bir alanda yeni bir kazıya geçildi. Bu alana gerek 63, gerekse 74’te bazı “kayıp” Kıbrıslırumlar’ın gömülmüş olduğu yönünde bazı okurlarımız tanıklık etmişti. Bölgeye çeşitli inşaatlar yapılmış olmasına rağmen, boş kalan bir alanda kazı yapılacak.
Kıbrıs’ın güneyinde ise Pareklişa’da kazılar devam ediyor. 25 “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanların bulunduğu kazıda Dohni ve Zigi’den (Taşkent-Terazi) alınarak “kayıp” edilmiş ikinci otobüste bulunan Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların bulunmakta olduğu sanılıyor.
Kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz…

Bu yazı toplam 1465 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar