1. YAZARLAR

  2. Sami Özuslu

  3. KAPTAN'IN SEYİR DEFTERİ
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Düzova’da bir okurumuzun gösterdiği alanda üç “kayıp”tan geride kalanlar bulundu…

A+A-

Bir okurumuzun bize, bizim de Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiş olduğumuz Düzova’da (Eksomedoş) bir alanda yürütülmekte olan kazılarda üç “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı.

Kayıplar Komitesi kazı ekibi tarafından yürütülen kazılarda ulaşılan üç “kayıp” şahıstan birisi kadın ve bu alana başka “kayıplar”ın da gömülmüş olma ihtimalinden söz ediliyor. Kazılar devam ediyor…

Bir okurumuz bundan üç yıl önce bize bu alanda oynarken “bir rahibenin kolları”nı bulduğunu anlatmış ve biz de Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum yetkililerini 6 Ekim 2011 tarihinde bu alana götürerek okurumuzun anlattıklarını aktarmıştık.

Yapılan kazılarda üç “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmış olması nedeniyle bize bu yerin varlığını anlatan okurumuza sonsuz teşekkürler, Kayıplar Komitesi yetkililerine de bu alanda kazı yürütme kararlarından ötürü çok teşekkür ederiz.

Kayıplar Komitesi’nin diğer kazıları da devam ediyor. Çatalköy’de (Ayios Epiktitos), Gönyeli’de, Ağırdağ’da, Cihangir’de (Abohor-Epikho), Akdoğan’da (Lisi) ve Korkuteli’nde (Gaydura) kazılar sürdürülüyor. Bunlardan Gönyeli’de ve Ağırdağ’da birer “kayıp”tan geride kalanlara ulaşılmış bulunuyor.

Kıbrıs’ın güneyinde de iki farklı tarihte iki ayrı Kıbrıslırum okurumuzun göstermiş olduğu Pervolya’da 1964 “kaybı” bir Kıbrıslıtürk’ten geride kalanların aranmakta olduğu kazı başlatıldı. Baf’ta da bir başka “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanların arandığı bir diğer kazı devam ediyor.

Kazı ekiplerinde çalışan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara çok kolay gelsin diyoruz…

Bu yazı toplam 1377 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar