1. YAZARLAR

  2. Mert Özdağ

  3. Tören, darbe, idam…
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Çözüm veya Çözümsüzlük

A+A-

Kuzey’de de Güney’de de insanlar ikiye hatta üçe bölümüş durumda.  Bir bölüm var ki, umutla ve içtenlikle ‘çözüm’ bekliyor. Bir başka bölüm var: Onlar kesinlikle çözümden yana değiller...Üçüncü bölümdekilerin ise  hiçbir şey umurlarında değil.  Gerçek bu.

Çözümcüler
Rumlar: Umutla ve içtenlikle ‘çözüm’ bekleyenler, ülkenin geleceği için en hayırlısının, en kısa sürede bir çözüm bulunmasına bağlı olduğuna inanırlar. Adanın fiilen ikiye bölündüğünü, bundan geriye dönüş olamayacağının da bilincindeler. Olup olacağının, şu anda Kuzey yönetiminin elinde bulundurduğu topraklardan bir kısmının iade edilmesi olabileceğinin de farkındalar. Ama en önemlisi, çözüm formülü ne isterse olsun, ‘dürtücüler’ olmazsa Kıbrıslı Türklerle Rumların yanyana yaşayabileceklerine inanırlar.

Türkler:  Kendilerini, yıllardır  ada üzerinde oynanan oyunların mağdurları olarak görürler. Savaş karşıtıdırlar.  Ülkenin ikiye bölünmüş olmasını kabullendiler ama evlerini topraklarını kaybeden Rum yurttaşların haklarının da bir şekilde verilmesi gerektiğine inanırlar.  Olanların sorumlusunun bazı Rumlar olduğunun bilincindedirler ama bazı Türklerin de bu durumun meydana gelmesi için elinden geleni ardına koymadığına da inanırlar.  Genelde tepkilidirler. Sadece Rumlara değil. Kendi yöneticilerine de, yöneticilerini yönetenlere de... Kendi vatanlarında ikinci sınıf vatandaş durumuna düşürüldüklerini sıkça dile getirirler. Tek kurtuluş yolunun, ‘ne pahasına olursa olsun’ değil ama ‘çözüm’ olduğuna inanırlar.

Çözüm Karşıtları
Rumlar: Kesinlikle çözümden yana olmayanlar, kendilerine ‘Milliyetçi’, ‘Vatansever’ derler. Ama siz isterseniz onlara  ‘Kafatasçılar’ da diyebilirsiniz.  İntikamcı, kinci,  gözü dönmüş,  redçi, hayalcilerdirler...  Şimdiki durumun sorumlusunun kendileri ve kendileri gibi olanlar olduğunu bir türlü kabul edemiyorlar. Öyle bir hayal dünyasındadırlar ki, bir gün (!) kaybettikleri toprakları geri alacaklarına inanırlar. Aynı İstanbul, İzmir için düşündükleri gibi...

Türkler: Türkler arasındaki milliyetçi, kahraman, hatta megaloman hayalciler ise  mevcut duruma, bir başka dünyanın insanları gibi bakarlar. Ortaçağ zihniyetinin yılmaz bekçileridirler. “Bu kaleyi zaptettik...”; “Kanla alınan masada verilmez...”; “ Bir karış toprak verilemez...” anlayışındadırlar.  Savaşın kendilerine kazandırdıklarının zerresine bile dokunulmasını istemezler. Hiç mi hiç empati yapmayı bilmezler.  Ne dünya umurlarındadır, ne uluslararası hukuk.  ‘Çözüm’e hiç düşünmeden “Hayır” demeyi büyük bir kahramanlık olarak görürler.

Umursuzlar
Rumlar: Herşeyden umudu kesmiş olanlardırlar. ‘Ne olursa olsun’ veya ‘Zaten hiçbirşey olacağı yok’ düşüncesindedirler. Büyük bir bölümünün,   “Evlerinize, topraklarınıza dönebilirsiniz” denmesi halinde bile,  gerçekten dönmek isteyip istemeyecekleri pek de kesin değildir. Mevcut durumu olduğu gibi kabul etmiş durumdadırlar.  Sıkça, turist gibi, Kuzey’e  gelirler. Kumarhanelere de, gece kulüplerine de, meyhanelere de... Tatillerini Antalya’da, İstanbul’da, Bodrum’da geçirenler bile vardır. Hem de Ercan Hava Alanını’nı kullanarak.

Türkler: Herşeyden umudunu kesmiş olanlardırlar.  ‘Çözüm’den de, ‘Rumlar’dan da, kendi yöneticilerinden de, yöneticilerini yönetenlerden de...  Aynı Rumlar gibi,  ‘Ne olursa olsun’ veya ‘Zaten hiçbirşey olacağı yok’ düşüncesindedirler.  Turist gibi Güney’e gidip gelmeyi severler.  Aralarında, kahve içmeye, balık yemeye  Güney’e gidenler çoktur. Ekmeklerini bile Güney’den alırlar. Aslında ‘isyan’ halindedirler ama sessizdirler. Olup bitenleri suya sabuna dokunmadan izlemeyi tercih ederler.
Siz hangi gruptansınız ? Hiç düşündünüz mü ?
------------------------------

     Sokak Ağzı

• Ma duydunuz be ne dedi adam ? Shakespear aslında Müslümanmış.. Hem da Türk... Gerçek adı da Şeyh Pir bilmem neymiş..... Gülseg mi ağlasag mı ?
• KKTC’deki FETÖ’cülere dokunmayacaklar, göreceksiniz... Dokunamazlar... Nedenini bilirsiniz.
• Demokrasi Mitinginde bol bol döner dağıtmışlar gidenlere. Sordum, gonyak yogmuş. Gonyak olmayınca ben da gidmedim...
• Türkiye’deki malum gazetelerden birinin yazarlarından Mahmut Övür,  Lefkoşa’daki Demokrasi Mitinginde katılmadı diye Cumhurbaşkanı Akıncı’ya demediğini bırakmadı.  Övür denen bu adam aslında yazmadı, öğürdü.
• Kimler kimler ansızın demokrasi aşığı çıktı farkında mısınız ?  Çoğu, demokrasi nedir anlat ddesen, cevap da veremez.

Bu yazı toplam 2162 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar