1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Cevapsız sorular
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Cevapsız sorular

A+A-


Herkesin ama herkesin kafasındaki sorular zinciri... 

Açıkça sormaya cesaret edenler, edemeyenler... Kendine göre cevaplar yaratanlar,  sessiz kalmayı tercih edenler... Cevap aramayı bırakıp, “Ne isterse olsun. Başa gelen çekilir” diyenler... “Bugünü yaşa yarını düşünme...” diyenler,  “Yarını bilmeden yaşamak tatsız...” diyenler...  Hangisi isterse olsun,  sorular orada duruyor ama. Hem de cevapsız.

Kıbrıs Cumhuriyeti var mı yok mu ? Varsa, kurum ve kuruluşlarını, tüm organlarını tanıyor muyuz tanımıyor muyuz ?

Ortağı olduğumuz Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Anayasası’nı ve bu Anayasa’nın bize verdiği hakları istiyor muyuz istemiyor muyuz ? Bu hakları kullanacak mıyız, kullanmayacak mıyız ? Kulanırsak  ‘vatan haini’, ‘Rumcu’, ‘piç’, ‘satılmış’, ‘nankör’  damgası yiyecek miyiz ? Kullanmayacaksak,  biz neyiz ? Sadece  ‘vatansaver’ ve ‘milliyetçi’ mi ?

Kıbrıs Cumhuriyeti’nden aldığımız kimlik kartı ve pasaportun adı nedir ? ‘Ortağı olduğumuz Cumhuriyetin  kimlik kartı ve pasaportu’ mu ? Yoksa, Türk medyası dahil aşağı yukarı  tüm Türkiye halkının dediği gibi, ‘Rum kimlik kartı veya pasaportu’  mu ?

Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası ile birlikte, Garanti Anlaşmasını da kabul ediyor muyuz etmiyor muyuz ?
Cumhuriyetin ‘Garantör’ devletlerinden biri olan Türkiye Cumhuriyeti,  resmen garantörü olduğu Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanıyor mu tanımıyor mu ? Tanıyorsa, bunu neden açıkça söylemiyor  da ‘tanımıyormuş’  gibi yapıyor ? Tanımıyorsa,  neden uluslararası toplantılar, uluslararası spor müsabakaları, uluslararası yarışmalarda Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı’nın  gölgesinde,  baş köşedeki yerini alıyor ?

K.K.T.C.  nedir ? Gerçekten bağımsız bir cumhuriyet mi ? Yoksa, bir maske, bir kandırmaca mı ?

K.K.T.C.’yi resmen ve gerçekten –Türkiye dahil- tanıyan bir başka devlet yok. Olacak mı ?  ‘İlelebet yaşayacak’  denen K.K.T.C.  böyle mi yaşayacak ?

Türkiye Cumhuriyeti’nin  gerçekten bir Kıbrıs politikası var mı ?  Bağımsız bir Kıbrıs Türk Cumhuriyeti mi ? Bağımlı bir Kıbrıs Türk Cumhuriyeti mi ?  Taksim ve ilhak mı ? Ortak bir (Federal veya Konfederal)  Kıbrıs Cumhuriyeti mi ?

Kıbrıslı politikacılarımızın, kendi vatanları için bir Kıbrıs politikası var mı ? Nedir ? Taksim mi ? Federal Bir Kıbrıs mı ? ‘Çözümsüzlük’ mü ?  Tanınmadan ‘ilelebet’ yaşayacak bir K.K.T.C. mi ? Türkiye ne derse o mu ?

Bu yazı toplam 1741 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar