1. YAZARLAR

  2. Gençler Yazıyor

  3. Cem Kuşadalı: Kıbrıs’ta barış neden olmalıdır?
Gençler Yazıyor

Gençler Yazıyor

Cem Kuşadalı: Kıbrıs’ta barış neden olmalıdır?

A+A-

 

cemrasta@hotmail.com
Cem KUŞADALI


Barış düşmanlığın olmadığı kötülüklerden, kavgalardan savaşlardan uzak birlik bütünlük içerisinde huzurlu bir biçimde yaşamaktır.

Biz Kıbrıslı gençler, büyükler ve yaşlılar olarak Kıbrıs’ta barışın olmasını neden mi istiyoruz?

En önemlisi Kıbrısta gerçekleşmesi muhtemel bir barışta dünyaya entegre bir toplum olarak yaşamlarımızı sürdürebiliriz.

Barış demek eskiden olduğu gibi tekstil fabrikalarının oluşması turizimin tekrardan canlanması üreticilerin mallarını dünyaya pazarlayabilmesi demektir. Kıbrısta barışın olması gençlerin önünü özellikle sportif, kültürel ve sanatsal faaliyetlerde daha fazla açacağı görüşündeyim.

Kıbrısta genç nüfus yavaş yavaş adadaki işsizlik veya kısıtlı iş imkânları yüzünden adadan yavaş yavaş göç etmektedirler. Adamızda oluşabilecek barış ortamı özellikle gençlerin doğdukları topraklardan göç etmeleri gereksinimini ortadan kaldıracaktır.

Barış belki de adamızda her şeyi değiştirecek bir gerekliliktir.

Kıbrısta oluşabilecek çözüm konusunda birçok insanın değişik düşünce ve korkuları vardır. Özellikle 1974 öncesi dönemi yaşayan insanların “Kıbrıs’ta barış olursa yeniden savaş çıkar mı? Yine o eski günler yaşanır mı? Kıbrıs’taki bazı yerler Rumlara devredilir mi?” gibi soruları mevcuttur.

Bunlar ve bunlar gibi soruların bir veya birkaçı insanlarımızın kafasında sürekli dönüp durmaktadırlar. Biz insanlar bazen ileriyi düşünürken olumlu olasılıkları düşünmek yerine maalesef herşeyin kötüsünü hep kafamızda kurgulamaktayız.

Artık bu düşüncelerimizi bir tarafa bırakıp biz gençlerin ve bizden sonra yetişecek yeni nesillerin önünü açmamız gerekmektedir.

Bizlere yani sizin çocuklarınıza torunlarınıza ve onlardan sonraki nesillere sevgiyi aşılamalı kimseye kin tutmamaları gerektiğini öğretmeliyiz, olası bir barışta bu gençlerin hayatlarının daha iyi olacağını onlara anlatmalıyız

Kıbrısta gerçekleşebilecek barış adamızın özellikle kuzeyinde yeniden açılacak olan fabrikalar, oteller ve üretimimizi dünyaya satabilmemiz ve bunlar gibi gelişmelerin sonucunda kendi bütçemizi oluşturabileceğimize ve hiçbir ülkeye bağımlı olmadan kendi kendimizi yönetebileceğimize inanıyorum.Biz Kıbrıslı Türkler ve Rumlar yaşlılarımız ve gençlerimiz artık geçmişimizi bir kenara bırakmamızın zamanı geldi.

Gelecekte bizi ve bizden sonraki nesilleri bekleyen güzel günler için “Barış” içinde yaşamanın vakti geldi. Artık gün birlik ve beraberlik günüdür, gün yeni nesillerin daha iyi yaşayabilmesinin günüdür...

KIBRISTA BARIŞ ENGELLENEMEZ!

Bu yazı toplam 2147 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar