1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Celebrity yakınlarındaki olası gömü yerinde mayın taraması yapıldı
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Celebrity yakınlarındaki olası gömü yerinde mayın taraması yapıldı

A+A-

***  KAZILARDA SON DURUM…

Kayıplar Komitesi yetkililerinin, çeşitli uzmanlarla birlikte Celebrity yakınlarında telli bir askeri bölgede mayın taraması yaptıkları öğrenildi.

Celebrity yakınlarındaki bu olası gömü yeri hakkında 2008’den itibaren çeşitli tarihlerde okurlarımızın “Burada bir toplu mezar vardır” şeklinde ayrıntılı ifadelerini bu sayfalarda pek çok kez yayımlamıştık. Okurlarımıza göre bu bölgede savaşta ölenler bir araya toplanarak gömülmüşlerdi. Rita on the Rocks’un batısında bulunan bu bölge tellenirken, bazı işçilerin insan kalıntılarına rastlamış olduklarını da bu sayfalarda aktarmıştık.
Mayın taraması esnasında da bazı insan kemiklerine rastlandığı öğrenildi.

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıs’ın kuzeyinde ve güneyinde yürütmekte olduğu kazılar da devam ediyor.
Buna göre Kayıplar Komitesi kazı ekipleri Çatalköy’de (Ayios Epiktitos), Balıkesir’de (Palekitre), Korkuteli’nde (Gayduras), Akdoğan’da (Lisi) ve Ağırdağ’da kazılarını sürdürüyor. Ağırdağ’da bir “kayıp” yakınının getirdiği bir şahitle birlikte gittiğimiz bu alanda  yürütülen kazılarda bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı.

Düzova’da ise (Eksomedoş) bir okurumuzun göstermiş olduğu alanda dört “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı. Yine bir okurumuzun göstermiş olduğu Abohor’da (Cihangir – Epikho) bir tarlada kazılar devam ediyor. Okurumuz bu tarlada ölü olarak yatan bir “kayıp” şahsın yüzüğünü almış, yıllarca bu yüzüğü saklamış, sonra da bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine  ölü olarak görmüş olduğu bu “kayıp” şahsı tam olarak nerede görmüş olduğunu eşiyle birlikte göstermişti.

Kıbrıs’ın güneyinde ise Baf Piskobusu’nda ve Pervolia’da (Larnaka-Bahçalar) bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların arandığı kazılar devam ediyor. Pervolya’da yürütülen kazı bir kuyuda sürdürülüyor – bu kuyuyu iki farklı tarihte iki farklı Kıbrıslırum okurumuz bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermişti.

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1646 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar