1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Larnaka’da “kayıplar”ın izinde…2
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Birileri onlara savaşı öğretmeden, çocuklarınıza barışı öğretin…”

A+A-

Kıbrıs: Anlatılmamış Öyküler…

Caramel_cy@yahoo.com

***  Kıbrıs’ın güneyinde Lakadamya’daki Montessori Anaokulu’ndan 52 çocuk, Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum polislere “barış pastası” ve “barış güvercini” resimleri verdi… Öğretmenler velilere gönderdikleri mektupta vurguladı:

“Birileri onlara savaşı öğretmeden, çocuklarınıza barışı öğretin…”

Kıbrıs’ın güneyinde Lakadamya’da faaliyet gösteren Montessori Anaokulu’ndan 52 çocuk, öğretmenleriyle birlikte geçtiğimiz hafta içinde Ledra Palace barikatında görev yapan Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum polisleri ziyaret ederek onlara “Barış Pastası” ve “Barış Güvercini” resimleri sundu… Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum polislere pasta ikram eden çocuklar, çizdikleri barış güvercini resimlerini de polislere verdiler…

Montessori Anaokulu yetkilileri çocuklara barış, dostluk, sevgi duyguları aşılamaya çalıştıklarını, savaş karşıtı duygularla onları yetiştirmeye çalıştıklarını, Kıbrıs’ta ve dünyada insanların birlikte yaşamaları gerektiğini anlattıklarını söylediler. Okurlarımızdan Demetra Kiriaku Bayada’nın bildirdiğine göre, bunu “Kıbrıs’ta Yeniden Yakınlaşmanın bir aracı olarak eğitime yönelik barış projesi” çerçevesinde gerçekleştiriyorlar.
13 Kasım 2015 Cuma günü Ledra Palace bölgesindeki Yeşil Hat’tı ziyaret eden 52 çocuk ve öğretmenleri önce Baf Kapısı, Kasteliotissa ve surları ziyaret ettiler.  Çocuklar daha sonra Ledra Palace barikatındaki “Girne Belediyesi” binası ve barikatta görevli Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk polisleri ziyaret ettiler. Çocuklar polislere pasta sundular ve “Barış Pastası” tarifi ile “Barış Güvercini” resimleri verdiler. Barikata dört pasta götüren öğrenciler, bunları hem Kıbrıslıtürk, hem de Kıbrıslırum polislere sundular. Ledra Palace barikatındaki Kıbrıslıtürk polisler ise Kıbrıslırum anaokulu öğrencilerine mandarinler verdiler. Çocuklar ara bölgedeki Dayanışma Evi’ni de ziyaret ettiler.
Okurumuz Demetra Kiriaku Bayada’nın anlattığına göre, Montessori Anaokulu yöneticileri, öğrenci velilerine de birer mektup göndererek Yeşil Hat’a yapmış oldukları ziyaretleri anlattılar.
Velilere yönelik bilgilendirme mektubuna şair Neşe Yaşın’ın “Yurdunu sevmeliymiş insan” şiiriyle başlayan öğretmenler, çocukların Beşparmak dağları, göçmen, savaş, çatışma, dikenli teller, barış, işbirliği ve yeniden yakınlaşma sözcüklerini öğrendiklerini anlattılar.
13 Kasım günü Yeşil Hat’ı ziyaretlerini barış eğitimi çerçevesinde nasıl gerçekleştirmiş olduklarını velilere izah eden öğretmenler, mektuplarını şöyle bitirdiler:
“Birileri onlara savaşı öğretmeden, çocuklarınıza barışı öğretin…”
Bu önemli paylaşımı için Demetra Kiriaku Bayada’ya sonsuz teşekkürler…

Bu yazı toplam 1716 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar