1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Barbaros – T.C. - K.K.T.C. - Anastasiadis
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Barbaros – T.C. - K.K.T.C. - Anastasiadis

A+A-

Geçen haftaydı.  Yeni Yıl geldiydi geliyordu gürültüsü içinde ‘Barbaros’un  Mağusa açıklarına demirlediği haberi geldi.  Resmi açıklama yoktu.  Ne Türkiye’den ne de K.K.T.C.’den.  Hiç kimse resmi açıklamayı K.K.T.C.’den beklemiyordu herhalde.   Zaten K.K.T.C.’nin, ilk gelişinden hiç haberi olmadığı gibi  ‘çekilme’den de haberi yoktu emin olun.   Büyük olasılıkla hem görüşmecimiz Cumhurbaşkanı Eroğlu hem de Hükümetimiz, gazetelerden öğrenmişti haberi. 

Rum’u Türk’ü bir yana,  dünya ‘Resmi’ açıklama beklerken  ‘Barbaros’umuzun bu sefer, Mağusa Limanı’na girdiği bildirildi.  Neden bir açıklama yoktu ? Mağusa’ya niçin gelmişti ?  Çekilmenin ardında bir siyasi atak mı söz konusuydu ? Yoksa, (bazı dedikodular var)  erzak alıp yeniden görev yerine mi dönecekti ? Dönecek miydi, dönmeyecek miydi ?

Sorular çoktu ama bir cevap veren yoktu. Ne geminin sahibi Türkiye’den,  ne de ev sahibi (!) K.K.T.C.’den... Derken, nihayet  Dışişleri Bakanı konuştu ve “Barbaros bölgede çalışmalarını sürdürecek. Yeni çalışmaya ilişkin açıklama K.K.T.C. adına T.C. tarafından yapılacak” dedi. (Bu tazı hazırlanırken yapılmış tek açıklama da buydu.)

Sözün özü şuydu:   K.K.T.C. Devlet’i devrede değildi. Çoğu olup bitende olmadığı gibi.  Neden olsundu ki ? Kıbrıs Türklerini ilgilendiren birşey mi vardı ortada ? (!)  Bulunması olası petrolün veya gazın ortağı mıydı ki ? (!)  Olay, Kıbrıs sularında mıydı ki ? (!)   Barbaros K.K.T.C.’nin miydi ? (!)  Barbaros’u, aniden,  araştırma yapmaya K.K.T.C. mi gönderdiydi ? (!)

***

Öte yanda, Anastasiadis bile şaşırdı olup bitenlere. (KKTC’den hiç ses çıkmamasına değil. Geminin aniden çekilmesine.)  Ne diyeceğini şaşırdı. ‘Bu bir oyundur’ diye düşünmüştü muhakkak. Düşündü taşındı ve “Beni kandıramadılar, masaya dönmem. T.C.,  Kıbrıs’ın egemenliğini tanımadıkça da dönmeyeceğim” falan deyiverdi.  Böylece de, ekmeğine bal sürdü bazılarının.

Sayın Anastasiadis, hatırlatalım:
Ada ‘taksim’ edileli 40 yıl oldu Sn.Başkan. Karşında da, hiç tanınmasa da,  “Devletiiiim...” diye bağıran birileri var.  Hatta ‘Çözümsüzlük çözümdür’ bile diyenler de var. Oyun güzel oynanıyor. Hala farkında olmadığını söyleme lütfen. ‘Federasyon’ çatısı altında birleşik bir Kıbrıs hedeflenmiyor mu ?  Sen de bunu istediğini söyleyip durmadın mı hep ? Öyleyse oyunlara gelme, tahriklere kapılma. Gel ‘Masa’ya otur sorunu topyekün çözmek için elinden geleni yap. Allah aşkına, ilerki zamanda neler olabileceğini görmezlikten gelme. ‘Taksim’in resmen gerçekleşmesine neden olan Başkan olarak mı geçmek istiyorsun Kıbrıs tarihine ?

Bu yazı toplam 2240 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar