1. YAZARLAR

  2. Hasan Ecer

  3. Ara transfer çılgınlığı…
Hasan Ecer

Hasan Ecer

Ara transfer çılgınlığı…

A+A-

Yaklaşık bir ay aradan sonra futbolda heyecan yeniden başlıyor. Takımların birçoğu kadrolarında önemli değişikliğe gitmiştir. Her takım kendine göre hesaplarını yapmış ve ikinci devreye yeni bir ruh ve yeni bir heyecanla hedeflerine ulaşmanın planlarını çizmişlerdir.

Tüm takımlarımıza ikinci devrede başarılar diliyorum. Ancak hep merak ettiğim bir konuyu da irdelemeden geçemeyeceğim.

Bakıyorum da ara transfer döneminde, yaklaşık 195 futbolcu kulüp değiştirmiştir. Sezon içerisinde sıkıntı çektiklerini söyleyen kulüplerimizin yöneticileri,  her ne hal ise ara transfer döneminde kesenin ağzını açıp nerden buldukları veya bulmayı düşündükleri belli olmayan paralarla transfer yapmışlardır.

Soruyorum şimdi.  Yapılan bu transferlerin ardından, üç beş hafta sonra kulüpler hedeflerine ulaşamadığı takdirde futbolcuların maaşlarını ödeyebilecekler mi?

Hâlbuki ülke koşulları göz önünde bulundurularak, ara transfer döneminde sadece takas usulü transfer yapılmış olsa,  yani kulüpler, kendi aralarında anlaşarak ve ortada para dönmeden sadece futbolcunun aylık maaşının ödenmesi sağlanarak transfer yapılsa, kulüplerimiz adına daha sağlıklı bir model olmaz mı?
Kulüplerin gelir seviyesi bu kadar düşükken, üstelik de yöneticiler, kulüplerin ekonomik açıdan önünü göremediği bir noktada, ellerini bu kadar ağır bir taşın altına koyması doğru mu?

İddia ediyorum ki beş veya altı hafta sonra,  büyük umutlarla transfer yapan kulüplerimizin birçoğunda, ekonomik krizler yaşanacaktır. Yapılan transferler eğer beklentilere cevap vermezse, maaşlar konusu da tehlikeye girecektir.

Kulüplerin içerisinde bulunduğu ekonomik kriz apaçık ortadayken ve gelir seviyelerinde de her hangi bir artış olmayacağına düşünülürse, ara transferden sonra ortaya çıkacak mali krizleri nasıl karşılayacaklar çok merak ediyorum.

Futbolumuz öngörülü kişilerin yönetimleri ile bir yere varabilir. Her kulüp ayağını yorganına göre uzatmasını bilmelidir. Sırf ara transferde transfer yapıp medyada boy göstermek için bilinçsizce yapılan transferlerin,  ne kulüplerine ne de ülke futboluna faydası vardır.

Üstelik de hiç bir hedefi olmayan futbolumuz için, sadece ara transferde bu kadar futbolcunun kulüp degiştirmesi abesle iştigaldir. Düşünün bir kere sadece ara transferde, 42 kulüp,  195 futbolcu transfer ediyorsa, kusura bakmayın, o futbolcularda ne kulüp sevgisi kalır ne de futbolcuların yöneticilerine saygısı.

Bu yazı toplam 1461 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar