1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Alaminyo ve Çatalköy’de yeni kazılar…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Alaminyo ve Çatalköy’de yeni kazılar…

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin adamızın kuzeyinde ve güneyinde yürüttüğü ve gerek 1963-64, gerekse 1974’te “kayıp” edilen Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar’dan geride kalanların arandığı kazılara devam ediliyor…

Kayıplar Komitesi kazı ekipleri geçtiğimiz günlerde Alaminyo’da bir dere yatağında bir kazı başlatırken, yeni bir kazı da Çatalköy’de (Ayios Epiktitos) başlatıldı.

Kayıplar Komitesi Kazılar Koordinatörü Antropolog Okan Oktay’dan aldığımız bilgiye göre, Alaminyo’da başlatılan kazıda 1974 “kaybı” bir Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlar aranıyor. 13 Ocak 2012’de sözkonusu “kayıp” Kıbrıslıtürk’ün torunuyla birlikte Kayıplar Komitesi yetkililerine bu Kıbrıslıtürk “kayıp” şahsın öldürüldüğü ve 15 gün süreyle kaldığı noktayı, ardından torunu ve oğlu tarafından Köfünye mezarlığında gömülmüş olduğu bölgeyi göstermiştik.  Bu konuyu bu sayfalarda o günlerde geniş biçimde yayımlamıştık…

Kayıplar Komitesi’nin diğer bir kazısı Atalassa’da bir zeytin tarlasında yürütülürken, Lapta’da telli bölge içerisinde de iki kazı ekibi çalışmalarını sürdürüyor.

Bir başka ekip Güzelyalı’da (Vasilya) kazı yürütürken Alayköy’de de (Yerolakko) askeri bölge içerisindeki kazıya devam ediliyor. Bu alanda üç “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmıştı.

Akdoğan’da (Lisi) bir kuyu kazısı tamamlanırken, ikinci kuyu kazısına geçilmiş bulunuyor.

Sıcakların artmakta olduğu bugünlerde kazı ekiplerinde çalışan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz.

----------------------------------------------------------------------------

FILELEFTHEROS

“Darbede öldürülenlere ait toplu mezarda insan kalıntıları bulundu…”

Lefkoşa, 5 Mayıs 2015 (T.A.K): Kıbrıs’ın güneyinde Lefkoşa’da Ay. Konstantinu ve Eleni Mezarlığı’nda 1974 darbe direnişçilerinin kalıntılarının çıkarılması için başlatılan kazı çalışmalarında kemik kalıntılarına rastlanıldığı belirtildi.
Fileleftheros gazetesi, ikinci toplu mezardaki kazı çalışmalarında yeni bir aşamaya girildiğini ve Temmuz 1974’te gömülenlere ait kemik kalıntılarının bulunduğunu yazdı.
İkinci toplu mezarda toplam 24 kişiye ait kemik kalıntısının bulunduğunu belirten gazete bu sayının, kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından doğrulanacağını yazdı.
Habere göre, bulunan kemik kalıntılarının, kimlik tespit çalışmaları için hafta sonundan itibaren Antropoloji Laboratuarı’na gönderilmesi bekleniyor.
Gazete haberinde ayrıca kazı çalışmalarını yürüten ekibin yoğun bir şekilde çalışıldığı ancak kemik kalıntılarına zarar verilmemesinin öncelikli amaç olduğu belirtildi.
Gazete, söz konusu ekibin kazı çalışmalarını küçük çapalarla gerçekleştirdiğini ve tüm çalışmaların büyük bir dikkatle yapıldığını yazdı.
(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 5.5.2015)

Bu yazı toplam 1346 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar