1. YAZARLAR

  2. Serhat İncirli

  3. “Van minüüüüt, van minüüüüt”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Abohor ve Gönyeli’de iki “kayıp”tan geride kalanlara ulaşıldı…

A+A-

Kayıplar Komitesi kazı ekipleri, bunaltıcı sıcaklara rağmen “kayıplar”ın gömü yerlerinin aranmakta olduğu kazılarını sürdürüyorlar. Abohor yakınında (Cihangir – Epiho) bir okurumuzun göstermiş olduğu alanda bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı.

Bir okurumuzla birlikte bu olası gömü yerini Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiştik. Okurumuzun ifadesine göre bu gömü yerinde bir değil, iki-üç kişinin bulunması gerekiyormuş, biz de bu bilgiyi Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum yetkililerine aktardık. Kazı genişletilerek devam ettiriliyor. Okurumuz bu olası gömü yerini yıllar önce eski araştırma görevlilerine göstermiş ancak yapılan kazı, olası gömü yerinin bulunduğu tarlanın karşısındaki tarlada gerçekleştirilmiş, herhangi bir bulguya rastlanmamıştı. Okurumuz ricamız üzerine bu olası gömü yerini ikinci kez Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum yetkililerine gösterdi. Okurumuza yaptığı bu çok değerli yardım nedeniyle sonsuz teşekkürler… Okurumuz, 1974 savaşının hemen sonrasında bu alandan geçerken bir tarlada iki-üç Kıbrıslırum’un ölü olarak yattığına tanık olmuştu.

Kayıplar Komitesi’nin 2008-2009 yıllarında kazı yaptığı ancak herhangi bir ize rastlayamadığı Gönyeli’de olası bir gömü yeriyle ilgili olarak yeni bir şahidin yer göstermesi üzerine yeni bir kazı başlatıldı ve bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmaya başlandı.

Ozanköy’de (Kazafana) daha önce bazı “kayıplar”dan geride kalanların bulunduğu bir alan yakınında yeni bir kazı başlatılırken, Boğaz Piknik Alanı yakınlarında da bazı “kayıplar”dan geride kalanların aranmakta olduğu kazı sürüyor.

Şirinevler’de (Ayermola) kazı sonuna gelirken, Gürpınar (Aymarina) yakınlarında 1964 “kaybı” bir Kıbrıslıtürk’ten geride kalanların aranacağı yeni bir kazı başlıyor…

Kayıplar Komitesi’nin bir diğer ekibi Sinde’de (İnönü) bir kuyu kazısı yaparken, Lefkoşa varoşlarında bir noktada da kazılar sürdürülüyor.

Kıbrıs’ın güneyinde ise Pareklişa’da 35 “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanların ulaşıldığı toplu mezar kazısı taş ocağında sürdürülüyor.

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1469 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar